Ako tvrtka zaposlenicima ne isplaćuje plaće, direktori poduzeća i članovi nadzornih odbora mogli bi biti novčano kažnjeni iznosom od 150.000 eura.
Prema radnoj verziji novog Zakona o finacijskom poslovanju i prisilnoj nagodbi, ako tvrtka zaposlenicima ne isplaćuje plaće, direktori poduzeća i članovi nadzornih odbora mogli bi biti novčano kažnjeni iznosom od 150.000 eura.
Kako prenosi Jutarnji list, riječ je o jednom od ključnih propisa kojima ministar financija Slavko Linić želi suzbiti nelikvidnost, koja je krajem veljače ove godine dosegla gotovo 43 milijarde kuna.
Osim što bi trebao uvesti red u sustav plaćanja, od novog se Zakona očekuje a će urediti i poslovanje tvrtki općenito, pri čemu će pod povećalom biti članovi uprava i nadzornih odbora, kioji nesavjesno vode poduzeća.
"Morat ćemo shvatiti da biti u nadzornom odboru i upravi nije privilegij. To će postati težak teret jer će trebati donositi odluke." objašnjava Linić razloge zbog kojih Vlada želi pojačati odgovornost čelnih ljudi kompanija. Tako će svaki član uprave ili nadzornog odbora odgovarati za štetu koja je nanesena vjerovnicima, a visina kazne ovisit će o veličini tvrtke.
Tako kazna za direktore i nadzornike u malim tvrtkama ne smije biti manja od 20.000 eura, u srednjim tvrtkama mora iznositi barem 50.000 eura, a u velikim poduzećima 150.000 eura.
Slična rješenja postoje i u članicama EU, a za predložak našeg Zakona navodno je poslužio slovenski zakon.
Osim navedenog, novi Zakon trebao bi i zabraniti prebacivanje novca iz stare u novu tvrtku. Od uprava se očekuje više truda prilikom spašavanja poduzeća, pa čak i ako to znači rasprodaju imovine tvrtke, otplatu duga u ratama, pretvaranje potraživanja vjerovnika u vlasničke udjele.
Tako bi se, umjesto u dugotrajnom stečajnom postupku, rješenje tražilo u prisilnoj nagodbi s vjerovnicima, koja bi se provela po hitnom postupku.
Izvor: Jutarnji list