Bez suglasnosti parlamenta u Ateni europski bi kreditori mogli uvoditi nove zakone u Grčkoj i propisivati mjere štednje.
Prema novom dokumentu koji je pripremila Trojka, Grčka bi se morala odreći dobrog dijela suvereniteta, ako i dalje želi primati pomoć Europske unije.
Na listi daljnjih reformi koje Europska komisija, MMF i Središnja europska banka očekuju od Atene nalazi se i niz mjera koje ozbiljno zadiru u unutrašnja pitanja Grčke te zaoblilaze njezin parlament. Tako, primjerice, Trojka zahtijeva da joj se dodijeli pravo dizanja poreza u Grčkoj bez suglasnosti parlamenta, slobodu uvođenja novih zakona koji bi olakšali otpuštanje zaposlenika te zakona koji bi smanjivali minimalnu moguću plaću.
“Žele li vratiti povjerenje ostalih članica eurozone, Grčka, ali i Španjolska morat će se odreći svog dijela suvereniteta”, u stvrdio je predsjednik ECB-a Mario Draghi. Prihvati li taj plan, Ateni bi bile odobrene dodatne dvije godine za usklađivanje proračuna, koji bi morao biti izbalansiran od 2016.
Treba li uopće spominjati koliko su Grci šokirani ovim prijedlogom?
“Katastrofa! Ne ponašaju se samo kao okupacijska sila nego i kao kolonizatori. Još malo i počet će nam postavljati vladu, kao da smo Kongo u 18. Stoljeću”, kaže Nicolas Demetopulos. Zbog takvih prijedloga, ali i zbog mjera štednje, sve više Grka pozdravlja ideju napuštanja eurozone i povratak na drahmu.
“Ti planovi će prije razbiti društvo nego napraviti red. Žrtvujemo generaciju mladih Grka koji ne mogu naći posao i sve to u ime eura, to je suludo”, kažu grčki analitičari.
Izvor: vecernji.hr