Sama neisplata plaće, ako pri tome poslodavac nije radniku predao niti obračun o neisplati dospjelog dijela plaće, izmjenama Kaznenog zakona od 1.1.2013.g. predstavlja kazneno djelo, sukladno članku 132. Kaznenog zakona.
Pitanje;
Radim u maloj privatnoj firmi koja se bavi trgovinom. Plaću nismo dobili za osmi mjesec unazad 2 tjedna. Kako se bliži kraj godine firma je počela uplaćivat po 1.000.00 kuna za svaki mjesec rada kao plaću. Naravno da to nije ni blizu naših plaća, a kamoli minimalaca. Kako problem ne ide uvijek sam, tako postoji još jedan, a to da ne dobivamo platne liste. Evidencija rada (sati) se vodi uredno što znači da imamo puni fond sati (od 40 sati tjedno) + radne nedjelje. Kome i kako da se obratimo?
Odgovor;
S obzirom da Vam poslodavac isplaćuje samo dio neisplaćenih plaća, te da Vam pri tome ne uručuje i isplatnu listu tj. obračun o neisplati dospjelog iznosa plaće, jedini način kako bi mogli naplatiti neisplaćene plaće od poslodavca je putem tužbe protiv poslodavca nadležnom općinskom sudu. Naime, u slučaju da Vam je poslodavac barem predavao isplatne liste tj. obračune o neisplati dospjelog iznosa plaće, tada bi ste, sukladno odredbama članka 209. Ovršnog zakona, mogli navedene obračune predati Financijskoj agenciji, koja bi tada naplatila Vaša potraživanja direktno s računa poslodavca (ako poslodavac raspolaže sa sredstvima po računima).
Nažalost, u praksi se takvi obračuni poslodavaca o neisplati dospjelog iznosa plaće rijetko predaju radnicima.
Sama neisplata plaće, ako pri tome poslodavac nije radniku predao niti obračun o neisplati dospjelog dijela plaće, izmjenama Kaznenog zakona od 1.1.2013.g. predstavlja kazneno djelo, sukladno članku 132. Kaznenog zakona. Stoga možete kazneno prijaviti poslodavca nadležnom državnom odvjetništvu koje će procijeniti postoji li osnovana sumnja na počinjenje kaznenog djela. Naravno, pri procjeni da li je kazneno djelo počinjeno potrebno je uzeti u obzir sve okolnosti slučaja.
Također, ako poslodavac u rokovima propisanima Zakonom o radu ne dostavlja radniku obračune plaće ili obračune dugovane, a neisplaćene plaće, takvo postupanje predstavlja prekršaj sukladno točkama 50. i 51., stavka 2., članka 294. Zakona o radu. Takvi prekršaji kažnjivi su iznosima od 61.000,00 do 100.000,00 kn za poslodavca te od 7.000,00 do 10.000,00 za odgovornu osobu poslodavca.
Prekršaj možete prijaviti mjesno nadležnom državnom inspektoratu.
Svakako Vam predlažem da se prethodno posavjetujete s predstavnikom sindikata ili s odvjetnikom, a kako bi na najbolji način zaštitili svoja prava.