Neradni je petak jedna od ovogodišnjih ciljanih mjera Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za poslodavce, koja bi trebala rezultirati zadržavanjem radnika u trenucima kad nema posla.
Neki su poslodavci već krenuli u pregovore s HZZ-om, drugi smatraju da im takvo što neće pomoći u zadržavanju radnih mjesta, piše Poslovni dnevnik.
Od 444 milijuna kuna, koliko se ove godine izdvaja za mjere za poticanje zapošljavanja, za potpore poslodavcima namijenjeno je čak 100 milijuna kuna. Osim neradnog petka, za koji se po radniku može dobiti maksimalno iznosminimalne plaće, odnosno 2.244 kn mjesečno, paket mjera uključuje i sufinanciranje doprinosa za mirovinsko osiguranje stalnim sezonskim radnicima cijelu godinu (tzv. stalni sezonac) i ostanak u zaposlenosti, koji predstavlja sufinanciranje zapošljavanja kod drugog poslodavca.
Lani su ovu potporu koristili i u splitskom Cemexu i u Pastoru, te tako nisu morali otpustiti zaposlene.
Tvrtka Munja je pak još 2009. godine uvela neradni petak, ali ne kroz potpore HZZ-a, nego kao vlastitu mjeru, ali predsjednik uprave Ivan Miloloža kaže da ona nije imala nikakva učinka.
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) pak smatraju da bi se država, kako bi potaknula zapošljavanje, trebala najprije usmjeriti na uklanjanje niza zapreka s kojima se suočavaju poduzetnici u svojem poslovanju.
"Problemi su kašnjenja u plaćanju, previsoko opterećenje raznim nametima, administrativne barijere, pristup kapitalu i financijama", ističu u HUP-u spominjući i zastarjeli Zakon o radu.
Izvor: Danas.hr