Ako je iznos plaće određen u konkretnom novčanom iznosu u ugovoru o radu, tada poslodavac (uprava) ne može jednostrano mijenjati iznos plaće radnika već mora radniku ponuditi sklapanje aneksa postojećeg ugovora o radu u kojem je izmijenjen iznos plaće.
Pitanje;
U xy imamo potpisane ugovore o radu. Uprava društva je koncem mjeseca kolovoza donijela odluku o isplati plaća u bruto iznosu od 3.017,61 kuna uz obrazloženje o teškoj gospodarskoj situaciji i to s primjenom od 01.07.2014.god., jer su nam već dvije godine isplaćuju plaću s mjesecom zakašnjenja, a od prošlog mjeseca nam ne isplaćuju ni naknadu prijevoza na posao.
Ima li Uprava društva za ovako ponašanje uporište u Zakonu i moramo li potpisati nove ugovore o radu koje nam spremaju za potpis, napominjem da imam ugovor o radu na neodređeno vrijeme i u radnom sam odnosu kod ovog poslodavca 40 godina.
Odgovor;
Plaća radnika se najčešće određuje ugovorom o radu, i to ili u konkretnom novčanom iznosu ili se određuje koeficijent pomoću kojeg se određuje iznos plaće.
Ako je iznos plaće određen u konkretnom novčanom iznosu u ugovoru o radu, tada poslodavac (uprava) ne može jednostrano mijenjati iznos plaće radnika već mora radniku ponuditi sklapanje aneksa postojećeg ugovora o radu u kojem je izmijenjen iznos plaće (ili novi ugovor o radu s novim iznosom plaće) ili može otkazati postojeći ugovor o radu uz ponudu novog ugovora o radu s novim iznosom plaće. Takav otkaz je redoviti otkaz ugovora o radu te ga poslodavac mora obrazložiti, a slučaju da obrazloženje nije istinito, radnik može prihvatiti novi ugovor o radu te ujedno tužiti poslodavca za nezakoniti otkaz ugovora o radu.
Svakako preporučujem da se prije osporavanja otkaza ugovora o radu posavjetujete sa odvjetnikom ili predstavnikom sindikata.