Iako svakodnevno moraju pregledavati desetke pacijenata, liječnici i medicinske sestre u osječkom domu zdravlja dobili su i novu dužnost – moraju svakodnevno pregledavati WC-e i "uklanjati nedostatke", piše Novi List.
Sanitarni čvorovi u ovom domu zdravlja navodno stvarno trebaju bolju brigu, ali liječnicima je nevjerojatno da ravnatelj taj posao nameće djelatnicima sa šest ili 10 godina fakultetskog obrazovanja.
"Obavljanjem poslova koji nisu izravno pružanje zdravstvene zaštite pacijentu, i to tijekom radnog vremena, zakida se pacijenta za njegovo pravo na liječničku pomoć i pažnju. Plaćanje liječnika da izvršava posao spremača besmisleno je trošenje javnozdravstvenih sredstava", izjavila je jedna liječnica iz doma zdravlja.
Ostali njeni kolege kažu da im nijedan posao nije ponižavajući, ali nove zadatke medicinski timovi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti jednostavno ne mogu preuzeti.
Do problema s nadzorom WC-a došlo je zbog velike štednje u zdravstvu. Naime, na snazi je zabrana zapošljavanja nezdravstvenog osoblja: popratne službe masovno prelaze u outsourcing i zato se u mnogim domovima zdravlja događa da je spremačica na radnom mjestu samo sat ili dva dnevno. Istodobno, uprava je dužna osigurati nadzor sanitarnih čvorova te redovitu kontrolu čistoće i urednosti.
Ravnatelj doma zdravlja Osijek, Miroslav Sikora tvrdi da jedino sporno može biti provođenje nadzora svaka dva sata: "Ne vidim problem u činjenici da nadzor trebaju provoditi, osim spremačica, i zdravstveni radnici, naravno onda kada spremačica nema. Od medicinskih djelatnika ni u kom slučaju ne očekuje se da održavaju sanitarne čvorove u smislu čišćenja jer to nije njihov posao niti su ugovorom za to vezani. Ovdje se radi o nadzoru radi ukazivanja na probleme informiranja centralnog Doma zdravlja o kvarovima koje treba ukloniti", objašnjava.
Iz Ministarstva zdravlja ponavljaju kako se ne radi o čišćenju sanitarnih čvorova, već o nadzoru tehničke ispravnosti u cilju pravovremene intervencije.