Hobi je odličan način rješavanja nakupljenog stresa, ali čini dobro i vašem mozgu.
Hobi nerijetko smatramo zabavnim načinom kraćenja vremena. Ipak, istraživači su potvrdili da šivanje, kuhanje ili fotografiranje zapravo poboljšavaju vašu izvedbu na poslu, a evo i novih otkrića: jeste li znali da vas određene višesatne aktivnosti čine pametnijima?
Inc.com donosi popis pet hobija koji će ojačati vaše moždane vijuge dok večernje sate ili vikende provodite u aktivnostima koje vas usrećuju!
1) Vježbanje
Ovaj podatak ne iznenađuje. Održavanje kondicije ima više dobrih strana nego što mislite, do toga da ljude čini boljim liderima do povećanja kreativnosti (uz to što povećava fizičko zdravlje, naravno). Vježbanje povećava mentalno zdravlje do čak 50%! Vježbanje vas čini pametnijima jer oslobađa BDNF protein koji utječe na kognitivne sposobnosti poput dugoročnog pamćenja.
2) Sviranje glazbenog instrumenta
Učenje sviranja gitare nije samo kreativno. To je vježba za mozak jer poboljšava kognitivne vještine i izvršne funkcije.
Ako ste roditelj, vjerojatno će vas zainteresirati podatak da je jedna australska studija dokazala kako 'neformalno stvaranje glazbe' u dobi između dvije i tri godine vodi boljoj pismenosti, razumijevanju brojeva, društvenim vještinama te kvalitetnijem upravljanju pažnjom i emocijama u dobi od pet godina.
3) Video igrice
I dok prva dva hobija možemo razumjeti u kontekstu navedenih tvrdnji, ovo će vjerojatno iznenaditi mnoge. Unatoč uvriježenom mišljenju video igre razvijaju radnu memoriju i poboljšavaju sposobnost orijentacije u prostoru te motoričke sposobnosti. Osim toga, igranje video igrica odličan je način da naučite donositi odluke pod pritiskom!
4) Učenje novog stranog jezika
Osim što je korisno radi putovanja, učenje stranog jezika usporava starenje mozga te ima pozitivan učinak na spoznaje u kasnijoj životnoj dobi. Bilingvalni ljudi bolji su i u slaganju puzzli, planiranju i rješavanju zadataka radi stečene sposobnosti mozga da se brzo 'prebacuje' s jednog jezika na drugi.
5) Čitanje
Zvuči očito, ali mnogi još uvijek podcjenjuju snagu čitanja knjiga. Svakodnevno čitanje značajno povećava povezivanje u lijevom temporalnom režnju (odgovornom za raspoznavanje, upamćivanje i formiranje govora).