Imaju hotel sa sedam zvjezdica, najviši neboder, najveći akvarij i najveći šoping centar na svijetu.
Dubai, najpoznatiji grad Ujedinjenih Arapskih Emirata i sve popularnija turistička destinacija u svijetu, posjetitelje nije mogao privući svojom bogatom poviješću i tako konkurirati nadaleko poznatim drevnim gradovima diljem svijeta, piše Večernji list.
Njegov sadašnji emir Mohammed bin Rashid al-Maktoum stoga je rekao će Dubai biti grad budućnosti. I tako je, primjerice, lani privukao u grad osam milijuna turista. Do 2020. godine, kad će se ondje održati svjetska izložba Expo 2020, u tom gradu žele ostvariti 12 milijuna posjetitelja.
Do najvećeg nebodera na svijetu izgrađen je, kako to već treba biti, najveći šoping-centar na svijetu – The Dubai Mall koji se prostire na 502.000 četvornih metara i ima 1200 trgovina. No emir Mohammed bin Rashid al-Maktoum ne želi stati na tim “veličinama” pa će Dubai dobiti još veći šoping-centar i još viši neboder. U luksuznom kompleksu koji se gradi za Expo 2020.
Gorivo je izrazito jeftino pa tako litra benzina košta tri kune. Osim blagodati jeftinog prijevoza, koje mogu koristiti svi stanovnici Dubaija, za autohtono stanovništvo pak vlasti se brinu još više pa tako svaki stanovnik-državljanin Dubaija koji si to ne može priuštiti dobije od emira besplatno kuću. Režije, naravno, ne plaćaju.
Nemoguće do državljanstva
U Dubaiju će uskoro biti otvoren i Muzej budućnosti. Budućnost koju nudi Dubai pak grade vrijedne ruke uglavnom Indijaca i Pakistanaca. Bauštelci čine jednu četvrtinu populacije tog grada. Oni rade 12 sati dnevno, a mjesečno zarade 300 dolara. Od toga polovicu šalju svojim obiteljima u Indiju ili Pakistan. Sa 150 dolara ipak mogu preživjeti u Dubaiju koji ne slovi za baš jeftin grad. U dijelovima grada u kojem žive doseljenici ipak sve je dosta, pa čak i dvostruko jeftinije nego u centru. Usto, kompanije plaćaju tim radnicima smještaj, a za radnog vremena osiguran im je i obrok. Oni bi si teško mogli priuštiti stan od 200 četvornih metara, što je standard za taj grad, u novim dijelovima Dubaija, a za koji godišnji najam košta oko 3500.000 kuna plus 50.000 kuna za održavanje.
Bauštelci u Dubaiju dobivaju ugovore na godinu dana i nakon toga s istom kompanijom ne mogu produžiti suradnju. Ako ne nađu posao u drugoj tvrtki, moraju se vratiti doma. Vlasti na taj način pokušavaju kontrolirati useljavanje. A dobivanje državljanstva Emirata za njih je nemoguća misija koliko god dugo živjeli ondje. Došljaci iz Indije, Pakistana i drugih azijskih zemalja, znaju čekati u dugim redovima da ih primi šeik kako bi ga zamolili da im da putovnicu Emirata. Ako im to odobri, to ne znači da su dobili i državljanstvo. Na putovnici jasno piše da je ta osoba samo njezin vlasnik, ali ne i državljanin. I dok su Indijci i Pakistanci uglavnom bauštelci, Filipinci u Dubaiju uglavnom rade u uslužnim djelatnostima. I njihove su plaće oko 300 dolara mjesečno.
Link na cijeli članak.