Hrvatska je jedna od 6 zemalja Europske unije u kojoj se razlika u iznosu mirovina žena i muškaraca povećala.
Hrvatska je, prema najnovijim objavljenim podacima Eurostata, jedna od šest zemalja Europske unije u kojoj se razlika u visini mirovina muškaraca i žena povećala, umjesto da se smanjuje, a na visokom smo petom mjestu po siromaštvu umirovljenika s gotovo 30 posto onih u riziku od bijede i neimaštine, objavio je portal mirovina.hr.
Mirovine žena 28 posto niže od mirovina muškaraca
Rodni jaz u mirovinama smanjuje se, no ne i kod nas. Naime, žene su na području EU-a tijekom 2019. godine dobivale čak 29 posto nižu mirovinu nego muškarci. U usporedni sa 2010. godinom, ta se razlika smanjila za pet posto. U Luksemburgu umirovljenice imaju čak 44 posto manju mirovinu nego umirovljenici, a slijede je Malta i Nizozemska sa 40 posto, Cipar sa 39, Austrija sa 37 i Njemačka sa 36 posto razlike. Hrvatska bolje stoji sa 28 posto razlike, što je za jedan posto ipak ispod europskog prosjeka.
Međutim, nalazimo se među šest zemalja u kojima se ta razlika s godinama povećava, umjesto da se smanjuje kao u većini država. Rodni jaz u mirovinama u Hrvatskoj se od 2010. povećao za dva posto, jednako koliko u Italiji. Najznačajniji porast zabilježen je na Malti (sa 22% u 2010. na 40% u 2019.), a slijedi Latvija sa šest posto te potom Litva i Slovačka sa tri posto.
Najmanja razlika u mirovinama između žena i muškaraca zabilježena je u Estoniji (2%), a slijede Danska (7%), Mađarska (10%), Slovačka (11%) i Češka (13%).
Skoro je svaka treća osoba starija od 65 siromašna
Dok se rodni jaz uglavnom smanjuje, siromaštvo umirovljenika u Europskoj uniji iz godine u godinu samo raste. Tijekom 2019. u riziku od siromaštva bilo je 15,1 posto starijih od 65, dok ih je godinu dana ranije bilo 14,5 posto, a 2014. godine 12,3 posto. Žene su pritom u većem riziku od siromaštva za tri do četiri posto.
Svaki sedmi umirovljenik u riziku je od bijede i neimaštine, a Hrvatska je puno lošija od tog prosjeka Europske unije te se nalazi na visokom petom mjestu sa 28 posto starijih od 65 u riziku od siromaštva. Četiri lošije zemlje sa stopom iznad 30 posto u 2019. godini bile su Latvija (54%), Estonija (51%), Bugarska (36%) i Litva (35%), dok su najniže stope bile u Luksemburgu (7%).
Izvor: Mirovina.hr