Nakon više od mjesec dana pauze, Sabor će sljedeću srijedu ponovno započeti s radom. Prvo na redu aktualno je prijepodne, a prema dogovoru koji je postignut na današnjoj sjednici Predsjedništva, Sabor bi trebao nastaviti raditi punom parom.
"Planiramo plenarnu sjednicu održati četiri tjedna i u okviru četiri tjedna mislimo da ćemo odraditi veći broj sada uvrštenih točaka dnevnog reda, a očekujemo od Vlade nove zakonske projekte, nove zakonske prijedloge. Dogovorili smo se da inzistiramo da u Saboru ponedjeljak bude radni za radna tijela i klubove, utorak za radna tijela kada Sabor ne zasjeda na plenarnom zasjedanju. To su svi članovi Predsjedništva sa zadovoljstvom prihvatili i poduprli tu ideju i nadam se da će biti oživotvorena u hrvatskom Saboru i da će Sabor punom parom raditi i ponedjeljkom i utorkom", kazao je nakon sjednice Predsjedništva predsjednik Sabora Josip Leko.
Prema dogovoru Predsjedništva, verificirane su 44 točke dnevnog reda - 17 točaka koje su ostale iz prethodne godine i 27 novih točaka dnevnog reda.
Iako Sabor zbog ustavne stanke nije mogao početi raditi prije 15. siječnja, novinare je zanimalo zašto Sabor nije počeo zasjedati već ovaj tjedan, pogotovo jer zbog ulaska u EU i izvještaja o monitoringu neke zakone treba što prije donijeti.
"Sabor je planirao početi sjednicu 23. siječnja kako bi imao dobar pregled prioriteta Vlade. Vlada zasjeda i još će zasjedati do 23. siječnja i početka sjednice, i u skladu s tim ćemo početi raditi. Dinamiku ćemo realizirati, nadam se, u okviru onoga što smo planirali. Ako ne bude dovoljno četiri tjedna zasjedanja, mi ćemo raditi u kontinuitetu bez prekida", kazao je Leko.
I SDSS-ov Milorad Pupovac napomenuo je da je Predsjedništvo dogovorilo aktivniji rad Sabora.
"Podržali smo predsjednika Sabora u tome da raspored rada Sabora bude tješnji, da nema velikih pauza, da su sjednice češće, i da su radni dani u Saboru od ponedjeljka do petka i da se napravi striktan raspored obveza zastupnika prema sjednicama klubova, odbora i prema plenarnoj sjednici i danu kada se izglasavaju zakoni. To je sasvim sigurno naša obveza, ta obveza će povući sa sobom i određene bolje pretpostavke za rad zastupnika, da barem imaju stol na kojemu mogu sjesti, i na kojemu za to vrijeme mogu pogledati materijale i pripremati se za sjednicu. Ali vi ste u pravu, na nama je da te dvije stvari promijenimo čak i onda kada to možda Vladi ne odgovara, čak i onda kada Vlada možda nije sasvim spremna, ali mi parlamentarizam moramo čuvati, zbog naše demokracije", rekao je Pupovac.
Izvor: tportal