Za nezaposlenost u Hrvatskoj poseban je problem dugotrajna nezaposlenost, odnosno činjenica da je znatan dio nezaposlenih godinama na "burzi".
To potvrđuju i podaci iz najnovije Ankete o radnoj snazi Državnog zavoda za statistiku, u dijelu o nezaposlenima prema duljini traženja posla, koji pak pokazuju da njih 39,2 posto traže posao duže od 25 mjeseci.
Podatak je za drugo polugodište prošle godine, a otprilike ta se razina bilježi i u prethodnim razdobljima.
Prema duljini traženja posla u drugoj polovici prošle godine, sa udjelom od 18,6 posto slijede oni koji na posao čekaju jedan do tri mjeseca.
Nešto je malo manje, njih 15,4 posto sa "stažem nezaposlenih" od 13 do 24 mjeseca. Istodobno, 13,1 posto nezaposlenih na posao čeka od 7 do 12 mjeseci.
Onih sa čekanjima do jedan mjesec, po tim je podacima, 4,4 posto.
Od ukupno nezaposlenih, 15,6 posto osoba spremno je preseliti se unutar svoje ili susjedne županije odnosno bilo kamo u Hrvatsku da bi dobili posao.
Preseliti se pak u inozemstvo radi dobivanja zaposlenja spremno je 3,2 posto nezaposlenih, pri čemu je gotovo tri četvrtine njih u dobnoj skupini do 29 godina.
Istodobno, više od polovice nezaposlenih ne bi se željelo preseliti, no voljni su svaki dan putovati na posao u svoju ili u susjednu županiju. Njih gotovo četvrtina pak želi raditi samo u mjestu stanovanja.
Kao minimalnu mjesečnu neto plaću za koju bi prihvatili posao 44,7 posto nezaposlenih očekuje plaću od dvije do tri tisuće kuna, a nešto veći udio očekuje više od 3.000 kuna.
(Hina)