Muškarci u Europi uskoro bi mogli biti prisiljeni na uzimanje porodiljskog dopusta i posvećivanje više vremena svojim obiteljima, budući bi to njihovim ženama omogućilo lakše usklađivanje radnih i obiteljskih obveza, izjavio je u ponedjeljak europski povjerenik za zapošljavanje Vladimir Spidla.
Nedostatak odgovarajuće ravnoteže između plaćenog rada i obiteljskih obveza glavni je razlog nastavljenih razlika u plaćama između muškaraca i žena, kazao je Spidla. Stoga se ne protivim uvođenju obveznog porodnog dopusta i za muškarce, Spidla je izjavio za novinare na marginama konferencije o smanjenju takozvane spolne razlike u plaćama.
On je istakao kako Europljanke, iako su bolje obrazovane, i dalje zarađuju 15 posto manje od svojih muških kolega. No, velike razlike među zemljama članicama pokazuju da razlika u plaćama nije neka vrsta zle sudbe koju treba bezrezervno prihvaćati, dodao je.
Tako, kazao je, dok britanske žene zarađuju 22 posto manje od britanskih muškaraca, žene u Irskoj plaćene su 11 posto manje od svojih muških kolega. Ukidanje spolnih razlika bit će dugotrajan proces, koji zahtijeva promjene u stavovima ljudi prema obitelji i karijeri, nadalje je istaknuo Spidla, dodavši kako je EU također usmjerena na reviziju postojećeg zakonodavstva.
U gotovo svim europskim zemljama činjenica da su se odlučile imati djecu umanjilo je stopu zaposlenosti žena od 20-49 godina starosti za više od 14 posto, dok je istodobno stopu zaposlenosti muškaraca povisilo za 6 posto.
% Trajna bitka za uravnoteženje poslovnih i obiteljskih obveza ne samo da prisiljava žene da napuste posao, već smanjuje stopu nataliteta, istakao je Spidla, dodavši kako to ima negativan učinak na gospodarstvo te da postojeći nacionalni akcijski planovi zemalja članica nisu dostatni.
(Hina)