Državna tajnica Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Dorica Nikolić najavila je novi prijedlog Zakona o radu koji bi se odnosio na roditelje djece s teškim invaliditetom, koji su dosad ostvarivali pravo na invalidninu do sedme godine djetetova života u iznosu od 2.000 kuna mjesečno.
Ovo pravo mogli su ostvarivati samo zaposleni roditelji, dok roditelji zaposleni u privatnom sektoru nisu mogli ostvariti pravo na invalidninu, kao ni pravo na skraćeno radno vrijeme do četiri sata. Novim prijedlogom Zakona o radu, plaćeni roditeljski dopust trajao bi sve dok traje invalidnost djeteta.
Vesna Budak, predsjednica Udruge roditelja djece s posebnim potrebama (PUŽ), ističe da se novim prijedlogom Zakona o radu ne definira kategorija roditelja koji stječu pravo na invalidninu djeteta. Prijedlogom nije definirano tko može ostvariti status njegovatelja kao ni stječe li se pravo na njegovatelja iz radnog odnosa ili općeg prava djeteta da bude pod stalnom skrbi roditelja, ističe Vesna Budak.
Ona dodaje kako je stotinu djece teških invalida u Hrvatskoj zakinuto time što njihovi roditelji ne mogu ostvariti pravo na skraćeno radno vrijeme jer su zaposleni u privatnom sektoru, a slično je i s nezaposlenim roditeljima kojima je uskraćeno pravo na invalidninu.
Dijana Aničić, predsjednica Udruge "Anđeli" iz Splita, kaže da majke djece stopostotnih invalida nakon sedme godine djetetova života nemaju pravo na naknadu koju im je kao produljeni roditeljski dopust plaćala država.
Majke bi se nakon sedme godine djetetova života, koje je posve ovisno o dvadesetčetverosatnoj njezi roditelja, trebale zaposliti, a djeca bi za to vrijeme
bila prepuštena skrbi državnih institucija, ogorčena je Dijana Aničić.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik