Prema podacima američkog Ministarstva rada, oko 9.5 milijuna Amerikanaca, isključujući farmere, prošle je godine bilo samozaposleno, tj. radilo je u vlastitim obrtima ili tvrtkama, što je 6,8% ukupne radne snage u SAD-u. Najveći broj samozaposlenih, čak 5,94 milijuna su muškarci. Nedavno istraživanje Saveznih rezervi SAD-a pokazalo je kako samozapošljavanje može biti vrlo isplativo.
Naime, prosječni godišnji dohodak obitelji, u kojima je glava obitelji samozaposlena osoba, u 2004. je iznosio 141.500 dolara, dvostruko od prosječnog godišnjeg dohotka kućanstva u kojemu je glava obitelji radila za nekog drugog, a koji je iznosio 70.100 dolara.
Iako je broj samozaposlenih Amerikanaca, isključujući farmere, stalno rastao u posljednjih 50 godina, njihov udio u ukupnoj radnoj snazi se smanjio jer se i ona povećala u istom razdoblju. Prema istraživanju američkog Ministarstva rada koje je provedenog na temelju podataka prikupljenih 2003., samozaposlena osoba je najvjerojatnije stariji, bijeli muškarac.
Što se pak obrazovanja tiče, onih koji rade za sebe ima i među visokoobrazovanima kao i među onima koji nisu završili ni srednju školu.
Ako se isključi poljoprivreda, najviše samozaposlenih ima u građevinarstvu, zdravstvenoj skrbi, osobnim uslugama (brijači, kozmetički saloni i trgovine), u umjetnosti (pisci, fotografi, slikari), te u prometu nekretninama i poreznom savjetovanju.
(T.B.)
Izvor:
New York Times