Bez obzira na koji se način razmišljalo o hrvatskom gospodarstvu, uvijek se računa na prihode od turizma, jer iz njega dolazi oko četvrtina BNP-a, a u Europskoj uniji je prosjek oko 5 posto.
Prema najavama, ovoga će ljeta biti potrebno 30.000 sezonskih radnika, što je čak 15% više nego prošle godine.
Iako Hrvatska već sada bilježi nedostatak radne snage u turizmu, ove godine ipak neće biti potrebno uvoziti primjerice kuhare. No, dogodine se to već može dogoditi, tvrde iz Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje. Zanimljivo je da radne snage za sada još ima, ali se Hrvati nerado zapošljavaju u mjestima udaljenim od većih turističkih središta. Osim toga: Velik broj ljudi koji su završili ugostiteljska zanimanja nije spreman preseliti se u neko mjesto i tamo raditi sezonu, navodi Željko Marić iz HZZ-a.
Osim što često zapošljavaju na crno, poslodavci čine i druge propuste, zbog čega iz državnog inspektorata upozoravaju kako treba paziti i na najsitnije pojedinosti, jer pogreške se skupo plaćaju. Budući da je s dolaskom inspektora, kasno za učenje, poslodavcima se predlaže da konzultiraju pravnike kako ne bi pogriješili i tako se doveli u situaciju da moraju i zatvoriti ugostiteljski objekt što se može dogoditi kada je u pitanju rad na crno. Jedan od najčešćih propusta koje poslodavci čine jest i prekovremeni rad, pa iz inspektorata poručuju kako poslodavci sami moraju voditi računa o poštivanju potpisanih ugovora.
Osim toga inspektorica Državnog inspektorata, Zlata Juričić ukazuje i na vrlo često brkanje pojma ugovora o radu i ugovora o djelu. Naime, potrebno je znati kako se sa svima, osim s redovitim studentima sklapa ugovor o radu. U ugovoru se mora definirati i radno vrijeme i eventualni prekovremeni rad. Važno je znati i da Zakon predviđa probni rad, a ako radnik ne zadovolji poslodavac ga može otpustiti i prije isteka probnog roka.
S obzirom kako je tržište rada sve je zahtjevnije, potrebno je dobro se organizirati, kako bi sezonsko zapošljavanje bilo kvalitetno riješeno.
(V.K.)
Izvor:
DW