Kako bi se zaštitile od sudskih parnica i rizika od financijskih gubitaka, američke kompanije sve detaljnije provjeravaju kandidate za posao, a u nekim slučajevima i same uposlenike.
Istraživanje koje je nedavno provela tvrtka Spherion donijelo je rezultate prema kojima 79% američkih kompanija detaljno provjerava neke ili sve kandidate za posao, 50% provodi testove na narkotike dok ih 33% provjerava financijsko stanje kandidata.
Isto tako, više od pola tvrtki koje su sudjelovale u ovom istraživanju pojačalo je provjeru kandidata od 2001. godine.
Osim raznih detalja iz životopisa, poslodavci najčešće provjeravaju ima li kandidat kriminalnu prošlost, da li je ikad zloupotrebljavao narkotike, da li je i na kakav način kršio zakon i, u zadnje vrijeme, da li je kojim slučajem bio na vladinim listima kao potencijalna teroristička prijetnja.
Isto tako, poslodavce još mogu zanimati prijave poreza, eventualni bankroti, navike plaćanja čekovima, bračno stanje, eventualne parnice o skrbi nad djecom, prometni prekršaji ili zdravstveno stanje potencijalnog uposlenika.
Poslodavci su zabrinuti kako netko tko ima ozbiljnih financijskih, obiteljskih ili zdravstvenih problema, ne može biti dovoljno koncentriran na posao, pojašnjava Tal Moise, izvršni direktor tvrtke Verified Person, inače specijalizirane za ovakve provjere potencijalnih uposlenika.
Do kud ide kreativnost poslodavaca kad su provjere kandidata u pitanju, potvrđuje i jedna od taktika koju bismo mogli nazvati hvatanje sa spuštenim gardom.
Radi se o sljedećem: kandidata tvrtka naziva u trenutku za koji zna da nije pogodan. Ako kandidat odbije poziv uz, recimo, obrazloženje kako je zauzet čuvanjem djece jer mu je partner na poslu, izgubio je šansu. Zašto? Zato što je obitelj glavni razlog odvlačenja pažnje od posla.
Međutim, ni to nije sve! Kad kandidat napokon dobije posao, provjere na moraju nužno završiti. Skoro pola klijenata tvrtke Verified Person nastavlja i dalje provjeravati svoje uposlenike.
(V.B.)
Izvor:
CNN Money