Uposlenici koji se kontinuirano educiraju, zadovoljniji su poslom i time su uspješniji u prodaji i u odnosu s klijentima. Svrha uvođenja e-učenja u tvrtke je omogućiti lakšu isporuku edukacijskih sadržaja velikom broju uposlenika u kratkom vremenu.
Vera Franc, savjetnica u Sektoru ljudskih resursa Zagrebačke banke, kaže da tvrtke koje su uspješno uvele e-učenje u svoju praksu, u pravilu su ga integrirale s već postojećim internim edukacijskim navikama, te je e-učenje postalo ciljanije, brže i fleksibilnije te dostupno većem broju uposlenika uz manji utrošak vremena i novca nego prije.
Ključna promjena koju e-učenje donosi sustavu interne edukacije tvrtke jest ta što uposlenici mogu pristupati e-seminarima (tj. elektronički oblikovanim, distribuiranim i podržanim seminarima) putem Interneta, sa svojeg osobnog računala, na svojem radnom mjestu u vrijeme kad im to najviše odogovara s obzirom na raspored obveza u radnom danu i u skladu s neposrednom poslovnom potrebom.
Istraživanja u svijetu pokazala su da uposlenici, učeći samostalno uz računalo, mogu usvojiti više znanja i vještina s istim utroškom vremena. Kompanije obično imaju svoj portal za e-učenje u sklopu Intraneta (hot-spot) kroz koji se ulazi u sustav e-learninga. Sustav ujedno i administrira polaznike i teme koji polaznici prolaze na ovaj način pa ne moraju sami slati izvještaje, ističe Vera Franc.
Kanal e-učenja omogućava rukovoditeljima bolje upravljanje troškovima edukacije, prvenstveno zato što smanjuje trošak putovanja pa se, uz iste troškove, mnogo više radnika može uključiti u edukaciju.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik