Službeni podaci pokazuju kako je ubrzano širenje zapadnjačkih poslovnih običaja u Japanu izazvalo pojačano širenje mentalnih oboljenja te je odgovorno za demografsku krizu u državi.
Statistički podaci pokazuju kako 60% japanskih zaposlenika pati od visoke anksioznosti te da je 65% tvrtki prijavilo ubrzan porast razine mentalnih oboljenja.
U međuvremenu, japanska se populacija smanjuje te je japanska vlada po prvi puta smanjenje broja novorođenih povezala s čimbenicima vezanima uz posao.
Direktor Japanskog instituta mentalnih bolesti iste faktore krivi za porast depresije među radnicima te visoku razinu samoubojstava, koja je među najvišima među bogatim zemljama.
Plaćanje i unaprjeđivanje po učinku, Japanci smatraju posebno problematičnim, zato što su do nedavno ti faktori bili bazirani na starosti zaposlenika. U japanskom Institutu za populaciju i socijalnu sigurnost napominju kako se među zaposlenicima počeo razvijati rivalitet, što ne odgovara mnogima od njih, a posebno onim u tridesetim godinama koji se još ne osjećaju dovoljno financijski stabilnima da bi osnovali obitelj.
Glasnogovornik instituta navodi kako su Japanski zaposlenici bili sretniji kad su radili u timovima, s obzirom da ih naglasak na učinku pojedinca dovodi do ludila.
(V.K.)
Izvor:
TIMES Online