Britanska je vlada objavila rezultate istraživanja koji otkrivaju s kojim se izazovima susreće devet sektora britanskog gospodarstva, a tiču se zapošljavanja, usavršavanja i zadržavanja starijih zaposlenika.
Nalazi ovog istraživanja bit će upotrijebljeni u svrhu analize poslodavaca prije uvođenja zakona protiv dobne diskriminacije, koji bi na snagu trebao stupiti 1. listopada ove godine.
Istraživanje je provedeno u sektoru poslovnih usluga, graditeljstvu, obrazovanju, zdravstvu i socijalnoj skrbi, bolničkom sektoru, proizvodnom sektoru, prodajnom sektoru, transportu i ostalim sektorima (mediji, javne usluge, umjetnost).
Istraživanjem se otkrilo kako se u osam sektora dužina radnog staža koristi kako bi se utvrdila početna plaća zaposlenika ili kao kriterij prilikom zapošljavanja. Osim toga u sedam se sektora odluke o višku radnika donose na temelju godina radnika ili duljine radnog vijeka. U četiri sektora, prag za odlazak u mirovinu određuje se ugovorom ili je već unaprijed određen na maksimalni broj godina starosti do kojih radnik mora raditi, a u dva je sektora ugovorom propisana dob za odlazak u mirovinu često prije 65. godine života.
Istraživanjem se također željelo saznati što tvrtke čine po pitanju uklanjanja uvjetovanog odlaska u mirovinu i primjene fleksibilnijih metoda te kako propisi o dobnim granicama utječu na mlade zaposlenike.
Ministar za mirovinske reforme, James Purnell, naveo je kako su poslodavci i zakonodavci svjesni činjenice da je britanska radna snaga stara, ali većina njih želi raditi i nakon umirovljenja., zbog čega se nada bliskoj suradnji sektora kako bi se tržište moglo prilagoditi.
Zamjenik direktora za politiku zapošljavanja pri jednom od vodećih britanskih udruženja proizvođača EEF, David Yeandle napominje kako se Britanci moraju odmaknuti od tradicionalnog pristupa umirovljenju zaposlenika te moraju razmotriti i potrebe tržišta i zahtjeve starijih zaposlenika.
(V.K.)
Izvor:
Personneltoday