Na ljestivici ravnopravnosti spolova od 115 zemalja, Hrvatska je zauzela 16. mjesto, a puna ravnopravnost nije postignuta niti u jednoj državi, pokazuje najnovije izvješće Svjetskog gospodarskog foruma (WEF).
Istraživanjem je obuhvaćeno čak 90% svjetskog stanovništva, a na samom vrhu nalazi se Švedska, koju slijede Norveška, Finska, Island i Njemačka. Hrvatski susjedi su na lošijim pozicijama pa je Slovenija na 53., a Mađarska na 57. mjestu.
Istraživanjem je provjeravano prevladavanje jaza između žena i muškaracau području sudjelovanja u gospodarstvu i mogućnosti, obrazovnih postignuća, političkih ovlasti i moći te u području zdravstva.
Najlošije rangirana zemlja je Jemen, a gospodarske velesile Kina i Japan zauzimaju 63. odnosno 79. mjesto. Filipini su jedini izuzetak među azijskim zemljama jer se nalaze među 10 najboljih, u kontrastu s Bangladešom, Indijom i Pakistanom u kojima postoje velike razlike između žena i muškaraca u svim istraživanim kategorijama.
Ukupno gledano, istraživanje je pokazalo da je gotovo 90% spolnih jazova u obrazovanju i zdravstvu prevaziđeno, no taj je udjel tek 50% u ekonomskom sudjelovanju, a tek 15% u političkom djelovanju.
Metodologija studije promijenjena je kako bi se mogla procijeniti relativna veličina razlike u spolovima, a razlog je to što se željelo vidjeti u kojoj mjeri resurse iskorištavaju žene, a u kojoj muškarci. Zemlje koje imaju nisku razinu obrazovanja stoga nisu kažnjene, već smještene u skupinu gdje je naglašena nesrazmjerna distribucija obrazovanja među spolovima.
Iz WEF-a kažu kako izvještaj pokazuje povezanost BDP-a po glavi stanovnika i rezultata o spolnim razlikama te da zemlje koje ne iskoriste učinkovito svoje ljudske resurse potkopavaju svoju konkurentnost. U prilog tome ide činjenica da pet nordijskih zemalja, koje vode na ovoj ljestvici, postižu dobre rezultate i na listi konkurentnosti.
(T.N.)
Izvor:
weforum