Od početka provedbe programa Razum prije četiri godine dosad je ocijenjeno 123 projekta, od čega je financiranje odobreno za 41 projekt. Projekt provodi poslovno-inovacijski centar BICRO pri Ministarstvu obrazovanja, znanosti i sporta.
Od odobrenih projekata, 26 je realizirano u novoosnovanim tvrtkama, a preostalih 15 u već postojećim, a za njihov je razvoj od 2002. do kraja 2006. odobreno ukupno 151 milijun kuna.
Program inače razlikuje pretkomercijalne projekte usmjerene na istraživačko-razvojne djelatnosti te komercijalne koji su pred fazom investiranja u proizvodne ili uslužne kapacitete.
Financijska potpora za pretkomercijalne se dodjeljuje preko uvjetnog kredita, kojeg je nositelj projekta obvezan vratiti ako posao uspije, i to u visini do pet posto ostvarene dobiti.
Država tako na sebe preuzima rizik da propadne pojedina inovacijska ideja koja se nije snašla na tržištu, a istu praksu imaju i druge europske zemlje.
Direktor programa Razum, Ivo Friganović kaže da, po uzoru na europska iskustva, i Hrvatska za projekte dodjeljuje 70% potrebnih sredstava, dok se preostalih 30% financira iz privatnih izvora. Intelektualno vlasništvo ostvareno na projektu pripada pravnoj osobi kojoj je odobrena financijska potpora.
Komercijalne projekte, koji su pred fazom investicije u proizvodne ili uslužne kapacitete, financira pak Hrvatska banka za obnovu i razvoj, ali je moguće koristiti i druge izvore s izuzetkom proračunskih sredstava.
Samo u slučaju potrebe za financiranjem završetka istraživačko-razvojnih aktivnosti, taj isključivi dio projekta financirat će se uvjetnim kreditom sredstvima poreznih obveznika.
Od ukupnih sredstava 121 milijun kuna otpada na uvjetno odobrene kredite, a preostalih 30 su bespovratna sredstva namijenjena istraživanju i razvoju.
"Korisnici tih poticajnih sredstava iz vlastitih su izvora uložili 98 milijuna kuna, iz drugih izvora financiranja uloženo je još 29 milijuna kuna, a ukupno je na inovacijske ideje, koje bi u budućnosti trebale biti razvijene tvrtke visoke tehnologije uloženo 278 milijuna kuna", napominje Friganović.
Prema njegovim procjenama, svake će se godine odobriti financiranje za desetak novih projekata s tendencijom rasta, a cilj BICRO-a je stvaranje tvrtki zasnovanih na visokim tehnologijama koje će svoje usluge moći plasirati ne samo u našoj zemlji, već i na globalnom tržištu.
Da bi se nova strateški važna tehnologija uspješno iskoristila za budući gospodarski razvoj, potrebna je odgovarajuća poticajna politika, a za djelotvornu transformaciju znanstvenog rezultata u komercijalni proizvod neophodni su jaka znanstvena osnova, odgovarajući izvori financiranja te poslovna i tehnologijska infrastruktura.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik