U Sjedinjenim Američkim Državama, polako se razvija novi tip "malih" poduzetnika, koji kreću u prve poslovne poduhvate uz jedan zajednički nazivnik - ne žele imati zaposlene.
Fenomen tzv. mikropoduzeća u stalnom je porastu od kraja 90-ih godina, a danas, prema podacima američke federalne agencije za mala poduzeća, Small Business Administration, dostiže rekordnu brojku od oko 20 milijuna, što je jedna tvrtka na svakog šestog radnika u privatnom sektoru.
Glavna osobina ovakvih tvrtki jest izbjegavanje svih obveza, financijskih i birokratskih, vezanih uz radnu snagu.
Kako nemaju zaposlenika, posao povjeravaju raznim specijalistima iz raznih područja. Tko ima ideju o nekom inovativnom proizvodu ili usluzi, traži specijalizirane websiteove i profesionalce, prima narudžbe i organizira posao, a za transport ponekad koristi velike specijalizirane tvrtke.
Na taj način, razvija se i određeni oblik socijalno-poslovne mreže, koji je postao svojevrsna fenomen te potaknuo značajan broj akademskih rasprava. Profesor na Yaleu Yochai Benkler, smatra kako nova vrsta "horizontalne" proizvodnje kojom upravlja logika razmjene znanja, polako, ali sigurno oduzima prvenstvo industrijskom modelu proizvodnje temeljenom na kapitalu.
S druge strane, prema mišljenju Nicholasa Carra, bivšeg direktora Harvard Business Reviewa, ono što se rađa upravo iz socijalno-poslovnih mreža, ne predstavlja novu vrstu rada. Naime, on također predviđa da će ubrzo i za te često besplatne usluge i informacije na Internetu biti određena cijena, što će rezultirati novom granom tržišta.
Mikrotvrtke postaju sve važniji dio američkoga gospodarstva. Neki se ovim poslom počinju baviti zbog popunjavanja kućnog budžeta, neki iz radoznalosti, a neki iz hobija.
Većina mikrotvrtki otvorena je u gospodarskom sektoru poput maloprodaje, računovodstva i službe za odnose s javnošću. Nove tehnologije koje koriste uključuju website-ove pokrenute pomoću slobodnih software-a, Internet telefoniju te laptope.
Godine 2004. mikrotvrtke su zabilježile promet od 887 milijardi dolara, a prema predviđenom rastu od oko 7% godišnje, ove bi godine promet trebao iznositi više od bilijun dolara.
(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list