Rezultati istraživanja, koje je u SAD-u proveo website Salary.com, pokazuju kako oko 60% zaposlenika planira u slijedeća tri mjeseca tražiti novi posao. To je gotovo dvostruko veći postotak od onog za koji su poslodavci pretpostavljali da traži novi posao.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 11.852 zaposlenika i 311 menadžera ljudskih resursa, a pokazalo je kako menadžeri često imaju krive pretpostavke u vezi faktora koji su presudni za zadovoljstvo zaposlenika.
I dok slabije plaćeni radnici češće traže novi posao, od onih bolje plaćenih, rezultati pokazuju kako se čak i polovica izvršnog kadra sve češće uključuje u potragu za novim poslom.
Zanimljivo je kako se na promjenu posla najčešće odlučuju oni najproduktivniji, koji su na svojim funkcijama proveli između tri i deset godina te čiji bi odlazak mogao imati značajne posljedice.
Prema rezultatima istraživanja, čak se polovica ispitanika osjeća potplaćenima, a nakon detaljne analize utvrđeno je kako je 22% ispitanika plaćeno ispod svoje tržišne vrijednosti.
Kao mogući razlog tome, autori navode često dodjeljivanje funkcija zaposlenicima, iako oni rade poslove nižih tržišnih vrijednosti.
Međutim, autori navode kako, iako je plaća važan segment, američkim zaposlenicima nije najvažnija. Zbog toga poslodavci često ne znaju koji je pravi razlog nezadovoljstva zaposlenika te se suočavaju s odlaskom zaposlenih i visokim troškovima.
Prema navodima ispitanih zaposlenika, važne odrednice za zadovoljstvo poslom su dobri međuljudski odnosi, učinkoviti menadžment te relativna ravnoteža između osobnog života i posla.
Suprotno ovome, poslodavci i dalje vjeruju kako su razne pogodnosti, predanost poslu i poslovna kultura i dalje presudni faktori za zadovoljstvo i zadržavanje zaposlenika.
Autori istraživanja zaključuju kako bi se poslodavci u budućnosti mogli suočiti s učestalijim odlaskom ključnih zaposlenika, ukoliko ne promjene svoje predodžbe o faktorima zadovoljstva poslom.
(V.K.)
Izvor:
management-issues.com