Zaposlen sam temeljem ugovora o radu na neodređeno vrijeme s punom satnicom na poslovima samostalnog pravnog referenta u većem poduzeću. Prije nekoliko dana dobio sam odluku Nadzornog odbora tvrtke koja je tvrtka kći poduzeća u kojem radim (predsjednik tog Nadzornog odbora je ujedno član uprave moje sadašnje tvrtke).
Tom odlukom imenovan sam za predsjednika Uprave tvrtke kćeri mog matičnog poduzeća. Znam kako predsjednik Uprave može svoj posao obavljati i bez ugovora o radu pa se pribojavam kako će i mene zadesiti ista sudbina, odnosno, kako ću novi posao morati obavljati praktično volonterski. Napominjem kako tvrtka kći ima sjedište u mjestu koje je nešto više od sto kilometara udaljeno od mog prebivališta i sjedišta tvrtke u kojoj sam trenutno zaposlen. Moja sadašnja tvrtka ne namjerava raskinuti ugovor o radu koji imam.
Zanima me je li zakonito obavljati ta dva posla (samostalnog pravnog referenta u jednom poduzeću i predsjednika uprave u tvrtki kćeri) na način da je druga funkcija praktično besplatna, te tko mi je dužan nadoknaditi putne troškove, dnevnice i ostale izdatke koje ću zasigurno imati?
Obveza obavljanja dužnosti predsjednika uprave
Ostalo
-
Tko sve ima pravo na plaćeni dopust zbog smrti člana obitelji?
Preciznije, odnosi li se to pravo i na bivše supružnike?
-
Što poslodavac smije, a što ne smije vezano uz cijepljenje
Sa sve većim brojem cijepljenih osoba na radnom mjestu su se počela postavljati neka nova pitanja. Smije li poslodavac pitati zaposlenika je li cijepljen ili pak kandidata na razgovoru za posao. Odgovore smo potražili kod našeg pravnika, Marko Borsky, dipl. iur.
-
'Zakon o radu je potrebno prilagoditi novim uvjetima'
MojPosao pravnik Marko Borsky osvrnuo se na trenutnu situaciju na tržištu rada i aktualni Zakon o radu.
-
Videonadzor na radnom mjestu
Smije li poslodavac uvesti videonadzor bez suglasnosti radnika?
-
Pravnik odgovara na vaša pitanja (dio drugi)
U okviru prošlotjednog webinara, odvjetnik Marko Borsky odgovorio je na pitanja tražitelja posla, zaposlenih, ali i poslodavaca.
-
Kada smo dužni naknaditi štetu poslodavcu?
Radnik koji na radu ili u vezi s radom namjerno ili zbog krajnje nepažnje uzrokuje štetu poslodavcu, dužan je štetu naknaditi.