Suprug je zaposlen u privatnoj tvrtki na dostavi paketa na određeno vrijeme. Svaki mjesec dobiva novi ugovor o radu i tako već 6 mjeseci. U ugovoru je navedeno da je radno vrijeme od 07.00 do 15.00 sati, s jednom radnom subotom. Međutim, on svakodnevno radi po 12 sati, dakle do 19.00 sati, a ponekad i duže i cijelo to vrijeme primanja su identična kao da radi 8 sati dnevno. Tako rade i ostali djelatnici, nitko se ne buni, valjda su ustrašeni. Dakle, taj prekovremeni rad se nikome ne plaća i nitko se ne usudi proturječiti, jer su nemoćni. Kako ostvariti pravo da mu se plati prekovremeni rad ili da se ponaša prema odrednicama Ugovora o radu, što znači da posao završava u 15.00 sati? Da li se u ovoj državi može nekome obratiti za zaštitu svojih prava ili se sve svodi na privatnu tužbu protiv poslodavca? Osim toga poslodavac nije isplatio rad koji je obavljen prije više od tri mjeseca. Da li postoji način da ga se prisili da izvrši isplatu?
Dakle 6 ugovora o radu sklopljenih na mjesec dana svaki još nisu izvan okvira predviđenog Zakonom. Svakako treba naglasiti kako se ugovor o radu na određeno vrijeme sklapa iznimno, i to za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen objektivnim razlozima koji su opravdani rokom, izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.Nadalje, članak 45. Zakona o radu određuje kako u slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik na zahtjev poslodavca mora raditi duže od punog radnog vremena, ali najviše do 8 sati tjedno. Takav prekovremeni rad ne smije trajati duže od 32 sata mjesečno ili 180 sati godišnje.
U slučaju da prekovremeni rad radnika traje duže od 4 tjedna neprekidno ili više od 12 tjedana tijekom kalendarske godine, odnosno ako prekovremeni rad svih radnika određenog poslodavca prelazi 10% ukupnoga radnog vremena u određenom mjesecu, o prekovremenom radu se mora obavijestiti inspektor rad u roku od 8 dana od dana nastupa neke od navedenih okolnosti.
Člankom 86. Zakona o radu, propisano je da u slučaju prekovremenog rada, radnik ima pravo na povećanu plaću. Člankom 85. Zakona o radu, određeno je kako je poslodavac dužan, najkasnije 15 dana od dana isplate plaće, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su iznosi u obračunu utvrđeni.
Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, radniku dostaviti obračun iznosa koje je poslodavac bio dužan isplatiti.
Dakle, za sve plaće koje nisu isplaćene, a za koje je poslodavac uredno radniku predao obračun plaće, radnik na temelju takvog obračuna može pokrenuti ovrhu protiv poslodavca za isplatu neisplaćene plaće.
Za neisplaćene plaće, kao i za povećanu plaću temeljem prekovremenog rada, a koja nije obračunata u obračunu plaće koju je poslodavac predao radniku, radnik mora pokrenuti parnični postupak radi isplate pri nadležnom sudu.
U slučaju da Vaš suprug radi više prekovremenih sati od zakonski dopuštenih, da mu poslodavac pri svakoj isplati plaće, ili kada mu treba isplatiti plaću ne uruči obračun plaće radnik može prijaviti takvo postupanje nadležnoj inspekciji rada.