Radite u istoj tvrtki na istom radnom mjestu. Vaše zanimanje ostalo je isto. Ali, promijenio se šef. Doslovno. Dobili ste novog šefa. Kako se postaviti?
Dolazak novog šefa može unijeti priličnu dozu stresa u vašu rutiniziranu poslovnu svakodnevicu. Neovisno o tome u kakvom ste odnosu bili s bivšim šefom, sama činjenica da imate novog tražit će od vas prilagodbu na poštivanje novog autoriteta. Cijela priča bila bi puno lakša kada biste znali kakva je osoba u pitanju i kakva su njezina očekivanja...
Pripremite se na promjene
Morate imati na umu da je ovo 'nova osoba'. Ako ste imali dobar odnos s bivšim šefom vjerojatno ćete ga uspoređivati s novim, a to može otvoriti put uočavanju mana koje bi mogle utjecati na vaš odnos s novim šefom te poštivanje njegova autoriteta.
Nova osoba može značiti i: novi zadaci i prioriteti te drugačiji ciljevi, osobnost, pogled na život i odnos prema ljudima.
Upoznajte novog šefa i dajte mu priliku
Napravite malo 'istraživanje' o svom novom šefu. Pokušajte doznati gdje je do sada radio, kako pristupa poslu, kakvog je temperamenta. Na temelju prikupljenih informacija možete na vrijeme otkriti kakvu narav ima vaš novi šef, je li radoholičar i očekuje li isto od vas?
Istovremeno, vodite računa o tome da svom novom šefu ipak morate dati malo 'prostora'. I on se mora prilagoditi novoj poslovnoj sredini pa 'početničke greške' ne moraju biti naznaka loših poslovnih poteza u budućnosti. Drugim riječima, nemojte paničariti.
Preuzmite aktivnu ulogu
Budite pristupačni. Ako novi šef ima nove poslovne ideje, pokažite da ste otvoreni te spremni na suradnju.
Budite komunikativni. Odmah uspostavite kontakt s novim šefom i popričajte o njegovim očekivanjima.
Budite fleksibilni. Ako vaš šef nije pristupio vama, nemojte se ustručavati napraviti prvi korak. Upoznajte se, predstavite sebe i svoj rad, prokomentirajte ga zajednički te prihvatite šefove prijedloge za unaprjeđenje vlastitog posla te dostizanja ciljeva kompanije.
Održavajte inicijativu. Ako vaš novi šef ne pokazuje inicijativu, preuzmite je vi. Svratite do njega barem jednom mjesečno na 15 minuta, kako biste ga informirali o dovršenim zadacima ili projektima u tijeku. Ako obavljate zahtjevnije poslove, sastanci mogu biti i češći, barem tijekom prvih šest mjeseci. Osim toga, ovakve inicijative dati će vam prostor za prezentaciju dobrih ideja, a novi šef steći će povjerenje u vas i naviknuti se na vaše društvo.
Nemojte pretpostavljati. Sastanci s novim šefom odlična su prilika da razjasnite sve eventualne nesporazume u tekućim poslovima. Pitajte sve što vam nije jasno, prvenstveno zato da biste sebi olakšali posao. Teško je obaviti zadatak koji niste shvatili – nema razloga da to prešutite.
Hijerarhija ispred iskustva
Usvojite prijedloge novog šefa i nastojte ostvariti njegove ciljeve (koje ste dogovorili u zajedničkom razgovoru). Ukoliko nastavite obavljati svoj posao po 'starom modelu', bez konzultacija s novim šefom, možete ostaviti dojam osobe koja ne prihvaća promjene i smatra kako je 'stari šef to radio dobro ili bolje'. To nije najbolji početak suradnje, zar ne?
Šefovi su vođe. Dozvolite im to. Ako ste već dugi niz godina na svom radnom mjestu, vjerojatno znate gotovo sve što se može znati o tvrtki, njezinoj strategiji, poslovanju i rezultatima. Dolaskom novog šefa vjerojatno ćete htjet preuzeti inicijativu kroz koju ćete ga uputiti u 'pravila igre' u vašem uredu, odjelu i sl. Možda vam se čini da će ga to smekšati, ali neće i nemojte to raditi.
Dozvolite svom šefu da bude - šef. Pokažite mu kako funkcionira vaš dio posla, dajte na znanje da mu možete pomoći u postizanju njegovih ciljeva ali, dozvolite mu da on postavi ciljeve i da vam sam kaže što želi od vas.
Novi šef obično dolazi kako bi unio pozitivne projene. Prepoznajte u tome svoju priliku za prezentaciju dobrih ideja – nemojte inzistirati na starim pravilima, pogotovo ako novi šef ostavlja dojam da ih ne misli slijediti.
Vještina diplomacije
Normalno je da ćete novog šefa uspoređivati s prethodnikom. Pritom jedino vodite računa o tome da usporedbe zadržite za sebe. Ako se pojavi problem vezan uz način kako ste odradili posao, a niste radili ništa drugačije od onoga što je do tada bilo uobičajeno, možete reći „Kada je gospodin Horvat (bivši šef) bio ovdje, radili smo na taj način.“ Ali zatim brzo dodajte: „Kako biste Vi htjetli da to ubuduće radimo?“
Dolazak novog šefa ne bi trebao znatno utjecati na vaš posao. Istina, možda će se promijeniti vaš opis dnevnih zadataka ili stvari više nećete raditi na način kako ste ih radili do sada, ali za vas je najvažnije uspostaviti dobru komunikaciju, definirati očekivanja novog šefa i kako ih možete ispuniti u okvirima svog radnog mjesta.
Je li u pitanju bolja ili lošija osoba od bivšeg šefa, nije vaš problem. Ovo je posao, a u poslu je važno da svatko odradi svoj zadatak najbolje što može. Ostanite profesionalni u svom poslu kao što ste bili i u vrijeme bivšeg šefa.
A što učiniti ako stvari ne idu na bolje?
Ukoliko se ispostavi da s novim šefom niste našli 'zajednički jezik' i to postaje ozbiljna prepreka u vašoj poslovnoj svakodnevici, vrijeme je da promislite, zbrojite dojmove i odlučite kako ćete se postaviti.
Prije bilo kakvih konkretnih poteza posavjetujete se sa svojim Odjelom za ljudske resurse ili s ljudima od povjerenja. Ne bi bilo mudro da novi šef od 'trećih' osoba dozna kako ste nezadovoljni – pogotovo ako ste od početka stali 'na krivu nogu'. (M.M.)