Sve je više građana koji svoju budućnost ne vide u Hrvatskoj, a među njima prednjače mladi. No jedno je pričati o odlasku, a drugo, poduzeti konkretne korake.
Stoga je portal MojPosao, u anketi provedenoj na više od 1000 ispitanika, istražio koliko Hrvata namjerava otići raditi u inozemstvo i kada.
Čak 84% ispitanika potvrdilo je da namjeravaju potražiti bolje poslovne prilike izvan hrvatskih granica.
Među njima, najviše njih (64%) namjerava otići unutar sljedeće dvije godine. Riječ je o ispitanicima koji smatraju kako u Hrvatskoj za njih 'nema posla' ili je slabo plaćen te kako je opće raspoloženje u državi 'depresivno'.
"Diplomirao sam prije godinu dana i ne mogu naći posao. Dao sam si rok do Nove godine za Hrvatsku, poslije toga idem van", kaže jedan ispitanik, a drugi objašnjava: "Nemam izbora. Moje inozemne kvalifikacije, magisterij (USA) i doktorat (UK) ovdje nisu potrebne."
Od konkretnih poslova, zbog kojih planiraju napustiti Hrvatsku, ispitanici navode rad na kruzeru te poslove kao što su pomoćni kuhar ili čuvanje djece, a pokazuju interes za odlazak u Njemačku i Švedsku, zatim Dubai, Kanadu, Australiju i SAD.
Hrvatsku unutar dvije do pet godina namjerava napustiti 16% ispitanika. Riječ je o studentima ili ispitanicima koji još žele 'ispitati' situaciju u Hrvatskoj. "Nakon što diplomiram, ako se u nekom razumnom roku ne zaposlim, odlazim. Ako Hrvatskoj ne trebaju inženjeri građevine, ima zemalja koje će me rado primiti", komentar je jednog ispitanika.
Svega 4% ispitanika Hrvatsku bi napustilo za više od pet godina. Riječ je o ispitanicima koji ne navode svoje konkretne planove, ali zato više od ostalih ispitanika izražavaju svoje nezadovoljstvo situacijom u Hrvatskoj. "Naravno da ću otići. Radim za plaću od koje mi na kraju ne ostane ništa. Ne mogu si priuštiti automobil ni godišnji na moru, radim samo za režije i hranu", kaže jedan od ispitanika.
Hrvatsku ne namjerava napustiti 16% ispitanika. Njihovo je mišljenje da živjeti u inozemstvu 'nije tako idealno kao što ljudi misle'. Ova skupina ispitanika naglašava svoju veliku privrženost bližnjima, ali i prednosti blizine obitelji: "Nemam financijske ni obiteljske sigurnosti u nepoznatoj zemlji. Ovdje mi ipak obitelj financijski pomaže da preživim dok ne nađem posao, a i ne znam baš strane jezike", priznaje jedan od ispitanika.
Drugi ispitanici ističu da nisu u mogućnosti napustiti zemlju zbog toga što imaju malu djecu 'koja ih trebaju' te ističu prednosti 'baka servisa' kojih bi se, odlaskom u inozemstvo, morali odreći.
Ipak, najzanimljiviji je zaključak jednog ispitanika koji ne namjerava otići jer kaže da voli izazove, a da nigdje nema većeg izazova nego 'preživjeti u Hrvatskoj'.