Ako dotjerujete ili po prvi put sastavljate svoj životopis, neka općenita pravila dobro će vam doći.
Kada se prijavljujete na oglas za posao, nemojte tome pristupiti površno. Za početak, prilagodite molbu i životopis tom konkretnom poslodavcu. Nemojte slati generičke prijave, to nitko ne voli i djelujete neozbiljno. Evo još nekoliko savjeta kako unaprijediti životopis:
1) Pobrojite postignuća
Većina ljudi prilikom prijave na oglas u molbi ili životopisu pobroji zaduženja. Budite drugačiji i istaknite svoja postignuća. Zaduženja, naime, govore o onome što poslodavac već zna, dok su postignuća individualna – ona ne govore o tome što ste radili, već kako ste radili!
2) Koristite brojeve
Ako želite istaknuti više postignuća, numerirajte ih kako bi se čitatelj vašeg životopisa lakše snašao među informacijama koje mu nudite. Jednako tako, govorite li o postignućima, pokušajte iz izraziti u brojkama, postotcima – ukoliko je to moguće. To pokazuje da raspolažete činjenicama.
3) Prilagodite životopis
Nemojte slati jedan te isti životopis i molbu na nekoliko različitih oglasa. Umjesto toga, prilagodite ih svakom pojedinom poslodavcu (oglasu). To će vam uzeti malo više vremena, ali svatko voli vidjeti da se posebno za njega izdvojili vrijeme i da vam nije 'još jedan u nizu'.
4) Budite određeniji
Kada u životopisu povezujete svoje vještine s radnim iskustvom, budite što precizniji. Primjerice, nemojte reći da ste bili spremni uložiti dodatni napor kako bi klijent bio zadovoljan. Umjesto toga, konkretno objasnite što ste učinili da je klijent bio zadovoljan.
5) Identificirajte problem svog potencijalnog poslodavca
Kada želite raditi za nekoga morate znati koji je najveći izazov s kojim se taj poslodavac suočava. Tek kada to znate, možete vrlo konkretno objasniti kako vi možete pomoći u rješavanju tog problema.
6) Selektirajte radno iskustvo
Nema potrebe da navodite sve poslove koje ste do sada radili, već one koji su isti ili na bilo koji način bliski poslu na koji se želite sada prijaviti.
7) Prodajte se
Neka vam ne bude neugodno istaknuti vlastita postignuća, vrline, preporuke…naravno, pripazite da ne ostavite dojam narcisoidne osobe, ali nema ničeg lošeg u malo samohvale.
8) Ne lažite u životopisu
Imajte na umu da i najmanja laž u životopisu može biti vrlo lako otkrivena. Jedno je izgubiti dobar posao, a drugo – ugled!
9) Izbacite bespotrebno
Poslodavci nemaju previše vremena…istaknite najvažnije, budite kratki i jasni, vrlo precizni!
10) Označite stranice životopisa
Iako dobar životopis stane na jedan list papira, ima puno kvalitetnih životopisa na dvije ili čak tri stranice. Svakako ih numerirajte – to je detalj koji će poslodavac možda uzeti 'zdravo za gotovo', ali ako izostane, sigurno će ga smatrati propustom.
11) Provjerite životopis prije slanja
I nekoliko puta, ako je potrebno. Nema goreg nego kad naknadno uočite grešku.
12) Budite selektivni
Kada je u pitanju naše dosadašnje iskustvo, čini nam se da su sve informacije bitne. Nisu. Pokušajte promotriti svoj životopis iz perspektive potencijalnog poslodavca. Pokušajte ga skratiti tako da ostavite samo one informacije koje će tom poslodavcu sigurno biti korisne i zanimljive.
13) Pretpostavke
Kada čitate svoj životopis, nije dovoljno da bude jasan samo vama. Mora biti jasan bilo kome tko će ga čitati. Vašim prijateljima, članu obitelji, a posebno poslodavcu. Zato je toliko važno da netko pročita vaš životopis prije nego što ga pošaljete. Netko tko će vam iskreno reći ako postoje nejasni dijelovi teksta.
14) Zbrojite misli
Prije nego što pristupite pisanju (izmjeni) životopisa, razmislite o informacijama koje su bitne i koje je važno istaknuti. Promislite o poslu koji želite raditi, zamislite da već sada radite taj posao…koje vještine će vam posebno koristiti? Sada pristupite sastavljanju životopisa. Biti će kraći, precizniji i zanimljiviji.
15) Novije radno iskustvo je važnije
Ako ste do sada promijenili više poslodavaca i imate više od 10 godina radnog iskustva, istaknite novije poslove. Uz to što ste već istaknuli poslove koji su slični poslu na koji se prijavljujete sada.
16) Najvažniji dijelovi životopisa
Provjerite jeste li naveli dobre kontakt podatke. Ako imate životopis na dvije stranice, pazite da prijelaz na drugu stranicu bude uredan, nova tematska cjelina itd.
17) Naglasak na akciji
Prilikom pisanja životopisa bolje je koristiti glagole umjesto pridjeva. Tako zvučite proaktivno. Iako se životopis odnosi na prošlo vrijeme, birajte snažne i upečatljive glagole koji sugeriraju da su u pitanju aktivnosti koje ćete nastaviti raditi i u budućnosti.
18) Pokažite interes
Naravno, interes pokazujete samom činjenicom da ste se prijavili na oglas, ali to nije dovoljno. Kroz molbu pokažite da ste prepoznali probleme s kojim se poslodavac suočava i da biste ih mogli/znali riješiti. Budite konkretni.
19) Upotpunite životopis molbom
Uskladite izgled molbe i životopisa (veličinu slova, prored, font…). Idealno je kada informacije iz molbe upotpunjuju informacije iz životopisa i obrnuto. Nemojte se ponavljati.
20) Prisjetite se pravopisa
Gdje se stavlja zarez, što se piše velikim početnim slovom, kratice, pravila prilikom nabrajanja…sve su to stvari koje lako zaboravimo i dobro je prisjetiti ih se tijekom sastavljanja molbe i životopisa.
Izvor: inspirationfeed