Prema najavama iz Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta, granski kolektivni ugovori za 90 tisuća zaposlenih u osnovnim i srednjim školama, te u znanosti i visokom obrazovanju bit će ukinuti.
Najava je stigla nakon višemjesečnih pregovora, a ministar Željko Jovanović izjavio je kako je u tijeku mirenje te da će novi kolektivni ugovori biti jednako kvalitetni. ‘Važno je da se prilagode gospodarskoj situaciji te da su u ravnoteži s ostalim ugovorima za djelatnike u javnim službama’, rekao je Jovanović.
Do 3000 kuna manje
Ukidanje granskih kolektivnih ugovora moglo bi prosvjetare dovesti u situaciju da ostanu bez niza dodataka na plaću koji im nisu osigurani Temeljnim kolektivnim ugovorom. U pojedinim slučajevima to može značiti i do 3000 kuna manju plaću. Jedan od viših dodataka primaju prosvjetari koji rade u otežanim uvjetima. Ako je riječ o osnovnoj školi to podrazumijeva dodatak od 20 posto na plaću, a u srednjima 10 posto. Takvih je osnovnih škola 129, a srednjih 37.
Nadalje, rad u kombiniranim odjelima donosi prosvjetarima dodatak od 10, 15 ili 20 posto, ovisno o broju razreda u kombinaciji (riječ je o školama koje nemaju dovoljan broj učenika iste generacije da bi popunili razred, pa dolazi do spajanja više razreda).
Dodaci za rad s djecom
Ukinu li granski kolektivni u pitanje dolaze i dodaci od 5 posto za rad s djecom s teškoćama, kao i dodatak od sedam posto koji prosvjetari dobivaju u osnovnim i srednjim školama za rad s djecom po prilagođenim programima. Pojedini nastavnici u školama koje imaju status zdravstveno-rehabilitacijske ustanove također imaju dodatak na plaću i to od 15 posto.
Ukidanje granskih ugovora može dovesti i do smanjenja dodataka za staž. Riječ je o uvećanju plaće od 4, 8 i 10 posto na godine staža (20, 30 i 35 godina).
Ukidanje kolekektivnih ugovora učiteljima u osnovnim školama može donijeti plaću nižu i do 40 posto. Prosvjetar pred mirovinom, s dodatkom na staž od 10 posto, koji radi u otežanim uvjetima rada i s kombiniranim razrednim odjelima, može izgubiti i do 3000 kuna plaće, ukinu li se sva prava iz granskog temeljnog - kažu u sindikatu.
"Ljudi će postati svjesni što su imali tek sada, ako izgube sva ova prava", komentira Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.
Sindikalcima bi najspornija posljedica ukidanja granskih ugovora mogla biti ona po kojoj komisiju za tehnološke viškove u školama čine po dva predstavnika državne uprave i dva predstavnika većinskoga sindikata. Budući da niti te stavke nema u Temeljnom kolektivnom ugovoru, sindikalci bi mogli izgubiti pravo kadroviranja.
Smatra se da su u pojedinim dijelovima Hrvatske te komisije izvor korupcije.
Problem prijevoza
Prema informacijama iz Ministarstva obrazovanja i sporta, posebno problematična je stavka prijevoza do škola, budući da se ona u praksi provodi prema granskim kolektivnim, a ne prema TKU-u.
Premijer je najavio da kada proračun bude dozvoljavao, prvi koji će osjetiti povećanje plaća bit će nastavnici.
"No, u zadnjih šest godina u proračunu na stavci plaće zabilježen je rast od 1,5 milijardi kuna. To je veliki problem, budući na pad broja djece u školama", izjavio je Jovanović.
Dodaci na plaću profesora osnovnih i srednjih škola
- plaća se povećava za: rad noću 40%, prekovremeni rad 50%, rad subotom 25%, rad nedjeljom 35%, smjenski rad 10%, dvokratni rad 10%, rad na dane blagdana i neradne dane utvrdene zakonom i rad na dan Uskrsa 150%
- koeficijent se povećava svake godine 0,5 posto, a uz to profesori imaju još 4, 8 i 10 posto dodatnog dodatka kada navrše 20, 30 i 35 godina staža
- za otežane uvjete rada plaća se povećava za 10%
- svakih pet godina isplaćuje se jubilarna nagrada u minimalnom iznosu od 1800 kuna
- iako se u granskom kolektivnom ugovoru spominju dodaci za uspješnost, toga zapravo nigdje nema. dodaci su vezani uz mjesto stanovanja, veličinu škole, uvjete rada. jedino što dobije profesor ako ima ‘izvanredni uspjeh’ su - tri dana godišnjeg odmora
- ako daruje krv dobiva dva dana godišnjeg, a za kulturnu priredbu jedan dan
- osnovna plaća zaposlenika u osnovnim školama uvećat će se za 8 posto ako ima znanstveni stupanj magistra znanosti, odnosno 15 posto ako ima stupanj doktora znanosti
- ako zaposlenik ima više od 1km od mjesta stanovanja do mjesta rada ili do stanice međumjesnog prijevoza ima pravo na naknadu troškova prijevoza
Izvor: Jutarnji list