Pazite što govorite, jer riječi su moćan alat.
"Razmisli dvaput prije nego nešto kažeš, jer će tvoje riječi i utjecaj posijati sjeme ili uspjeha ili neuspjeha u umu drugog", rekao je Napoleon Hill, autor jedne od najprodavanijiih knjiga svih vremena Think and Grow Rich, prodane u 20 milijuna primjeraka, a opisuje principe za postizanje uspjeha.
Darlene Price, predsjednica Weel Said, Inc. i autorica Well Said! Prezentacija i govorništvo koje daju rezultate, rekla je da riječi, siromašno i nesvjesno izabrane mogu svakako narušiti vaš kredibilitet, odnos i prilike za napredovanjem na poslu, prenosi Liječnik.hr.
"Riječi se broje", objašnjava Price. "Riječi su ključna komponenta uvjerljive komunikacije. Bez obzira na publiku, temu ili industriju… vođe upotrebljavaju riječnik kako bi utjecali na nečiji um u svrhu postizanja određenog rezultata. To je jedan razlog zbog čega ih se gleda kao lidere; njihove riječi tjeraju ljude da ih slijede."
Price kaže da postoji riječ koju ovi ljudi ne upotrebljavaju na poslu, a ona je 'pokušaj'.
Ukoliko vam šef kaže ‘Do 10 sati sutra ujutro trebam prijedlog za sastanak kupaca’ i vaš odgovor na to je ‘Dobro, pokušat ću ga završiti’, vaš šef vjerojatno neće biti oduševljen.
"Riječ ‘pokušaj’ podrazumijeva mogućnost da se ne može biti gotov", kaže Price. A niti jedan šef ne želi to čuti, jer pretpostavlja na mogući neuspjeh. Također mu govori da niste u potpunosti sigurni u svoje mogućnosti da ćete nešto obaviti, što nije poruka koju na poslu želite odaslati.
Umjesto toga, Price sugerira da se pokuša: "Da, završit ću", ili "Imat ćeš to na stolu do 9 sati".
Ukoliko nije riječ o nerazumnom stavu, nema razloga da ne bi trebali biti u mogućnosti da to i učinite – stoga, nema razloga da koristite tu riječ.
No, ako iz nekog razloga uistinu ne možete dovršiti dodjeljeni zadatak, možda želite pristojno zamoliti za produženi rok i na taj način dobiti na vremenu da zadatak napravite.