Prije nego odabreš zanimanje, potrebno je učiniti nekoliko važnih koraka. Za početak, važno je definirati svoje interese i dobro se informirati.
Iako na naše živote utječu brojne okolnosti u kojima se nalazimo, o nekim pitanjima sami odlučujemo. Kako će tvoja karijera izgledati, tiče se tebe, a ne roditelja, prijatelja, starije braće, sestara, susjeda. Da bi prekretnice u kojima se profesionalno usmjeravaš prošle što bezbolnije, studentski.hr nudi ti nekoliko savjeta.
1) Definiraj što točno želiš
Neizmjerno voliš matematiku, dobar si s brojevima i djecom, želiš biti profesor. Dobro se zapitaj kolika je ta ljubav i probaj se zamisliti u nizu znamenki za tridesetak godina. Važno je razlikovati prolazni hir od stvarnih želja. Pritom budi iskren sa sobom i provjeri koliko si zaista dobar na tom području. (hoćeš li ikada moći uspostaviti autoritet nad učenicima i prenijeti im to svoje silno znanje?) Predoči si kakvu budućnost želiš.
Ukoliko težiš nekakvom elitnom životu, profesorska plaća neće udovoljiti tvojim apetitima. Teško je u tvojim godinama imati sasvim definiranu viziju budućnosti, ali izvuci barem svoje prioritete i djeluj u skladu s istima. Propitaj svoja glavna uvjerenja pa ako ti je pravda uvijek na prvom mjestu, nikada nemoj, na primjer, biti odvjetnik jer ćeš možda biti u poziciji kada ćeš morati braniti nekog koga ne smatraš nevinim.
2) Informiraj se
Tko pita, taj ne skita, stara je dobra poslovica. Svaka informacija je dobrodošla. Što više znaš, lakše ćeš donijeti odluku. Neka zanimanja zahtijevaju dugotrajnu i mukotrpnu naobrazbu. Napori koji će te učiniti npr. kirurgom vrlo su veliki pa bi bilo glupo odvažiti se na njih ako taj posao ne ispunjava tvoje afinitete. Dugotrajno studiranje, specijalizacije i brojni tečajevi istovremeno znaju puno koštati pa provjeri može li ih budžet tvojih roditelja pokriti. Informacije traži iz prve ruke.
Drugim riječima, potraži savjete od onih koji imaju doticaja s tvojom sferom interesa i čije će informacije biti relevantne u praksi, a ne samo u teoriji. Uvijek se možeš obratiti organizacijama sa stručnjacima koji nude besplatno profesionalno usmjeravanje alatima kao što su sustav informiranja o tržištu rada, upitnici samoprocjene osobina ličnosti povezanih s poslom i slično.
3) Napravi plan
Ne zanemaruj važnost svoje karijere, nego što prije počni djelovati da bi izvukao najbolje iz svojih mogućnosti i sposobnosti. Uvidi važnost fleksibilnosti. Želiš biti politolog, ali od stotinjak diplomiranih godišnje u Hrvatskoj, tržište apsorbira tek njih pedesetak. Razmisli o nečem drugom što će te također ispunjavati, pripremi se na drugotrajnu potragu za poslom ili budi prokleto dobar da te neki poslodavac zamijeti. Ukoliko to nije iznimno važno za tebe, bolje je da se prilagodiš i pristaneš na nešto srodno.
Ti i društvo imat ćete veće koristi od toga. Svakako postavi cilj. Pritom imaj na umu da će se danas on razlikovati od onog za nekoliko godina. Što god radio jednog dana, nešto ćeš morati žrtvovati. Neka odabrana karijera ne ugrožava ono što ti je temeljno. Ako želiš osnovati svoju obitelj i biti joj privržen, izbjegavaj zanimanja koja iziskuju brojna putovanja. Pomorci će propuštati blagdane s najbližima, rođendane, prve korake svoje djece. Na koncu, napravi računicu (u kakvom god odnosu bio s matematikom). Dovest će te do neke spoznaje.
4) Donesi odluku
Prije samog kraja, postoji još nekoliko koraka koje možeš poduzeti. Pokušaj volontirati tamo gdje bi jednog dana htio raditi. Vidjet ćeš sliči li to onome što si zamislio. Ohrabrit će te u samom procesu odlučivanja. Možeš pronaći stručnog mentora koji će te detaljnije provesti kroz posao i objektivno procijeniti jesi li adekvatan za određenu poziciju. Sve opcije provjeri kroz podudarnost sa životnim stilom kojeg vodiš. Kad to učiniš, na dobrom si putu.
Pred tobom je težak posao, ali se ne trebaš bojati. Uvijek postoji opcija mijenjanja odluke i ponovnog početka. Ne trebaš odustati od svojih želja, nego utvrditi da su to zaista tvoje prave želje.