Prošle godine prosječna božićnica iznosila je 1.154 kune.
Povodom nadolazećih blagdana, mnogi zaposlenici se nadaju isplati svojevrsne godišnje nagrade. Koliko građana očekuje 'blagdansku' nagradu i u kojem obliku, istražio je MojPosao na više od 150 ispitanika.
Najviše očekujemo novac i to u iznosu od 1.673 kune
Ove godine božićnicu očekuje 70% ispitanika, što je više nego prošle godine kada je istu očekivalo 60% ispitanika. Ispitanici koji ne očekuju 'blagdansku' nagradu kao razlog njenog izostanka navode politiku tvrtke (48%) i loše poslovne rezultate (16%).
Očekujete li božićnicu?
Većina ispitanika, kao i dosadašnjih godina, očekuje novac (66%) i to u prosječnom iznosu od 1.673 kune što je za 21% više nego prošle godine. Bon za kupovinu ove godine očekuje 17% ispitanih, dok ih se 15% nada poklon paketu.
U najvećoj mjeri božićnicu očekuju zaposlenici državnih tvrtki (83%) i institucija (88%), a u najmanjoj mjeri zaposlenici privatnih tvrtki u domaćem vlasništvu (65%). Božićnici se nada 76% ispitanika zaposlenih u privatnoj tvrtki u pretežno stranom vlasništvu.
Božićnici se najviše nadaju zaposlenici srednje velikih (85%) i velikih (74%) tvrtki, a u najmanjoj mjeri, kao i prošle godine, zaposlenici malih tvrtki (62%).
Prošle godine nas je razveselila božićnica u iznosu od 1.154 kune
Prošle godine božićnicu je dobilo 68% ispitanika, što je nešto više nego prethodne godine kada je 53% ispitanika bilo nagrađeno božićnicom.
Tim ispitanicima božićnica je u najvećoj mjeri isplaćena u novcu (82%) i to u prosjeku 1.471 kunu, što je za čak 27% više nego 2015. godine kada je prosječna božićnica iznosila 1.155 kuna. Bon za kupovinu primilo je 28% zaposlenih, a 9% ih je dobilo poklon paket.
Božićnica – pravo radnika ili dobra volja poslodavca?
Ove godine 52% ispitanika navodi da je božićnica dobra volja poslodavca, dok je u 2016. to smatralo 55% ispitanika. I dalje visokih 48% ispitanika smatra kako je božićnica pravo radnika i zamjera poslodavcu ukoliko ju ne isplati.
Da je božićnica 'pravo radnika' najviše smatraju zaposlenici institucija (65%), a tog su mišljenja najmanje zaposlenici privatnih tvrtki u stranom vlasništvu (32%).
Ispitanici zaposleni u malim tvrtkama u najmanjoj mjeri smatraju kako je božićnica 'pravo' radnika (45%), dok isto smatra 49% ispitanika zaposlenih u velikim tvrtkama.
Uvjerljivo najdraža vrsta nagrađivanja krajem godine je novčana nagrada koju bi odabralo 84% ispitanika. Za 6% ispitanika dovoljna je i zahvala te poštovanje od strane nadređenih, dok bi ih isto toliko (6%) rado dobilo poklon paket. Bon za kupovinu proizvoda druge tvrtke odabralo je 3% ispitanika, a 1% ih je odabralo bon za kupovinu proizvoda vlastite tvrtke.
Ispitanici smatraju da bi adekvatna božićnica u prosjeku trebala iznositi 1.845 kuna, što je 18% više nego prošle godine i 10% više od prosječne božićnice koja se očekuje ove godine (1.673 kune).
Gotovo polovica ispitanika (41%) božićnicu bi iskoristili za podmirenje osnovnih životnih troškova, dok bi njih 23% obavili kupnju božićnih darova. Čak 12% ispitanika bi božićnicom zatvorili dugovanja, 16% bi sebi nešto priuštili.
Blagdanske želje su nam usmjerene na pronalazak (novog) posla
Blagdani su dani kada nam često misli odlutaju u maštanje. Na pitanje što si najviše žele, a da je vezano uz posao i karijeru, 31% ispitanika odgovara da želi (novi) posao. Napredovanje priželjkuje 22% ispitanika, a 11% ispitanika želi poboljšanje poslovanja tvrtke u kojoj trenutno rade. Pokretanje vlastitog posla želja je za 15% ispitanika, a dodatno usavršavanje za njih svega 6%. Dobra je vijest da zadržavanje postojećeg posla želi svega 4% ispitanika, što je značajno manje nego prošle godine kada je to željelo 12% ispitanika, što upućuje na stabilizaciju na tržištu rada.