Zatražiti povišicu nikad nije lako niti jednostavno. Srećom, postoje načini kako to možemo ostvariti.
Među najčešćim scenarijima u karijeri je osjećaj da imate dobre rezultate, a niste dovoljno plaćeni za njih. Možda ste radili prekovremeno, volontirali u odborima ili pomogli u obuci drugih. Možda ste podijelili nove ideje koje su implementirane i vaša tvrtka je napredovala zbog toga. Prirodno je misliti da zaslužujte povišicu za takav trud.
Ujedno, upravo je to situacija u kojoj najčešće dolazi do nesporazuma. Većina zaposlenika ode šefu s popisom postignuća i kaže nešto poput "Vjerujem da bih trebao dobiti veću naknadu. Pogledaj sve što radim".
Problem je u tome što će mnogi menadžeri, odjeli ljudskih resursa ili uredi za financije pogledati taj popis postignuća i pomisliti da jednostavno tako izgleda produktivna izvedba zaposlenika, piše 24 sata.
Popis postignuća izvrstan je dokaz da svoj posao obavljate dobro, ali kvantificiranje vašeg rada brojevima je uvjerljiviji argument koji ističe vašu vrijednost. Postoje i drugi važni čimbenici, piše Lifehacker.
Dokažite da vas premalo plaćaju
Različite web stranice imaju alate za izračun plaće koji vam pomažu odrediti prosječni raspon plaća na temelju radnog mjesta, godina iskustva, lokacije i industrije, a neke od njih obuhvaćaju i podatke s obzirom na obrazovanje, razinu u organizaciji i broj izravnih podređenih ako ste voditelj. Takve web stranice možda će zatražiti vašu adresu e-pošte, pa ako ne želite dijeliti svoje podatke, možete se osloniti na oglase za posao koji uključuju raspone plaća za slične poslove u vašem području.
Ako saznate da ste premalo plaćeni, dokumentirajte što ste pronašli i uključite poveznice ili privitke. Predstavite svoje podatke i gdje ste ih pronašli svom nadređenom. Rado će provjeriti vaše istraživanje, pa svakako uključite kriterije pretraživanja koje ste koristili kako bi došli do istih rezultata. Strategija je ne samo navesti poslodavca da vidi koliko vrijedite, već mu također pokazati što drugi vjeruju da vrijedite. Svaki šef koji vas cijeni shvatit će da mu dajete popis poslova zbog kojih biste mogli napustiti tvrtku.
Ali ako saznate da ste zapravo pošteno plaćeni ili možda čak i više od tržišnog prosjeka, još možete tražiti povišicu. Samo budite što objektivniji. Donositelji odluka žele mjerljive kriterije koji bi opravdali zašto jedan pošteno plaćeni zaposlenik dobiva povišicu umjesto drugog.
Pronađite najbolje vrijeme za razgovor o povišici
Odaberite pravi trenutak kada tražite povišicu. Gotovo svaka organizacija temelji se na proračunskom ciklusu u kojem se novac za plaće planira, odobrava i potom dodjeljuje zaposlenicima. Promjene plaća kao što su povišice ili bonusi često moraju slijediti taj ciklus, pa čak i ako imate podatke koji potvrđuju da ste premalo plaćeni, vaš zahtjev i dalje može biti odbijen jer je izvan tog okvira.
Doznajte kada se u tvrtki razmatraju povišice, kako se odobravaju i koja bi dokumentacija mogla biti korisna. Poznavanje organizacijskih procesa po pitanju plaća samo će pomoći u vašem zahtjevu za povišicu. Također možete napraviti korak dalje i razgovarati sa nadređenim o svojim očekivanjima u vezi s plaćom. Budite transparentni o tome koliko novca želite zaraditi i jesu li vaša očekivanja realna za vašu trenutačnu ulogu. Ako ste već na vrhu raspona plaća za svoju poziciju i povišicu je teško dobiti, možda je vrijeme da razmislite o novom poslu.
Ostanite profesionalni kao vas odbiju
Čak i ako imate izvrsne argumente, postoji realna mogućnost da vaš zahtjev za povišicu nadređeni odbiju. Razni čimbenici mogu biti u igri, poput proračunskih ograničenja i drugih vama nepoznatih okolnosti. Bez obzira na to, dobar odgovor u ovom trenutku pokazuje vašu profesionalnost i pomaže vam da dobijete povišicu u budućnosti ili makar napustite posao u dobrim odnosima sa nadređenima.
Ključno je pokazati zahvalnost što je vaš šef razmotrio vaš zahtjev. Izbjegavajte raspravljanje o odluci i pokušajte se ne zatvoriti ili povući. Nastavite biti dobar zaposlenik.
Mogli biste reći: "Razočaran sam, ali hvala što ste razmotrili moj zahtjev". Zatim prebacite razgovor na raspravu o planu koji biste vi i vaš šef mogli izraditi kako biste lakše ostvarili svoje ciljeve u vezi s plaćom. Koji vremenski okvir je razumno očekivati za povišicu? Šest mjeseci? Godina? Kakvu bi vrstu izvedbe trebali vidjeti? Dokazivanje vaše profesionalnosti samo će vam pomoći da dobijete odobrenje povišice u budućnosti.
Među najvažnijim lekcijama u karijeri jest ta da samo zato što dobro radite na poslu ne znači nužno da ćete dobiti povišicu. Trebali biste znati koja je plaća poštena za vaš posao, točno tempirajte svoj zahtjev i dobro reagirajte ako vam zahtjev odbiju. To je put do povišice sada, ali i u budućnosti.
Izvor: 24 sata