Tvrtke godišnje troše milijarde dolara na promociju samo da bi formirale pozitivan imidž i učvrstile svoj brand, naravno uz očekivani povrat investicije, no jedan vrijedan segment ostaje zanemaren – zapošljavanje kao brand.
S razvojem značaja upravljanja ljudskim resursima u tvrtkama, tek od nedavno se funkcija poslodavca počela promatrati kao branding potencijal. Pozicioniranje na tržištu rada kao poželjni poslodavac višestruko se vraća, što nije ni čudno ako se uzme u obzir vrijednost ljudskog kapitala.
U svojem značenju, brand poslodavca obuhvaća sve one poželjne karakteristike koje tržište rada očekuje; produktivnost zaposlenih, angažiranost, lojalnost i zadržavanje zaposlenih.
Ključ pozicioniranja branda poslodavca nalazi se u percepciji. Imidž tvrtke refleksija je njene ; misije, ciljeva, vrijednosti, a 'proizvod' kojim se on predstavlja su ljudi, odnosno zaposlenici; od procesa zapošljavanja do njihovog zadovoljstva radom. Upravo zato, metoda kojom se pozicionira brand poslodavca sastoji se od suradnje dva odjela; PR za HR, ili, odnosi s javnošću ljudskih resursa.
Ovim se inovativnim procesom spajaju PR strategije sa strategijama zapošljavanja, a svrha je prenijeti kvalitetnu i ciljanu poruku na tržište. Snaga PR je u vjerodostojnosti koju osigurava upravljanjem korporacijskim porukama kroz medije. Na taj se način ime tvrtke puno kvalitetnije pozicionira nego kroz komercijalno oglašavanje. Ipak, najjači učinak postiže se kombinacijom marketinga i PR metoda te se u slučaju brandinga poslodavca, željena poruka inteligentno usmjerava ostavljajući dugotrajne efekte.
Danas tvrtke uviđaju koristi brandiranja svoje uloge poslodavca. Svojevremeno je u članku Washington Posta priznao pad prihoda zbog konstantnih optužbi na račun tretiranja tvorničkih radnika, što je u konačnici kupce dovelo do odbijanja njihovih proizvoda. Prošle godine se oglasio i najveći američki lanac supermarketa, , priznajući za Financial Times da im je marketinška preokupacija uklanjanje negativne percepcije poslodavca koji drži radnike 'na minimalcima', a Bob Haas, CEO Levi Straussa je izjavio: "..danas jedna TV reportaža o uvjetima rada može poništiti godine truda i ulaganja u brand."
Uloga odnosa s javnošću u odjelima ljudskih resursa nije samo u kreiranju imidža 'prema van' nego i u informiranju iznutra. To se posebno odnosi na razdoblje promjena; bilo da se radi o akvizicijama, promjenama vlasničke strukture ili novim aktivnostima tvrtke s kojima bi zaposlenici trebali biti upoznati na vrijeme, a ne doznavati iz medija kao kakvi outsideri.
Pažljivo isplaniran PR za HR program je višestran; sastoji se od plasiranja ciljanih sadržaja, javnih nastupa, povezivanja na razini industrije, co-branding pristupa i slično. No prije svega važno je razviti jasnu komunikaciju dva odjela i utvrditi zajedničke ciljeve.
Koje su koristi PR-a za HR?