Ako vas posao ikada nanese u Islamsku republiku Iran, preporučljivo je da se prije puta informirate o povijesti, kulturi i običajima te zemlje.
Iranci su vrlo ponosni na svoju povijest i kulturno nasljeđe, koji sežu do čak 8.000 godina prije Nove ere. Iako se Iran smatra dijelom bliskog istoka, važno je ne miješati Irance s Arapima. Njihovi jezici, kultura i povijest u potpunosti su različiti. Službeni jezik u Iranu je perzijski, poznat kao Farsi, a iako je posudio mnogo riječi iz arapskog to je samostalan jezik.
Moderna iranska povijest bila je turbulentna, a vrhunac je bila islamska revolucija 1979. kada je na vlast došao vjerski vođa Ajatolah Homeini i kada se Iran proglasio islamskom republikom. Iranci većinom pripadaju šijitskoj grani islama.
Sastanak sa svojim iranskim poslovnim partnerom trebali biste ugovoriti unaprijed, prije dolaska u zemlju, i to telefonom i pismeno, a neposredno prije puta još biste jedanput trebali telefonski potvrditi vrijeme i mjesto sastanka.
U Iranu radni tjedan, sukladno vjerskim pravilima, traje od subote do četvrtka, a uobičajeno radno vrijeme je od 9 do 17 sati. Petkom je blagdan i tim se danom ne obavlja nikakav posao.
Također, ako želite poslovati u Iranu, svakako biste trebali izbjegavati neka razdoblja u godini. To su najveći Iranski blagdan No-Ruz, proslava nove godine koja je sastavni dio iranske kulture. U to vrijeme svi uredi, poslovi i trgovine zatvoreni su dva do tri tjedna. Poslovanje u Iranu treba izbjegavati i u vrijeme Ramazana (mjeseca posta), Eid-e Fetra (festivala kojim se obilježava kraj Ramazana), Eid-e Ghurbana (kojim se obilježava završetak hodočašća) i Ašure (desetog dana Muharama). Svi ti blagdani, osim No-Ruza, računaju se po lunarnom kalendaru i svake su godine u drugo vrijeme. No-Ruz svake godine pada između 23. i 25. ožujka.
U Iranu je točnost rijetka, no od vas će se očekivati. Ako poslujete s državnim dužnosnicima, pripremite se na čekanje, jer su iranska administracija i birokracija često kaotične. Bez obzira na to sačuvajte strpljenje i uljudnost. Što se prometa, u glavnom gradu Teheranu, tiče, izuzetno je gust i kaotičan, te ako na sastanak putujete automobilom svakako krenite mnogo ranije.
Iako mnogi Iranci, pogotovo oni na višim položajima u administraciji i svijetu biznisa, dobro znaju engleski jezik, preporučljivo je sa sobom povesti prevoditelja. Na početku svakog sastanka preporučljivo je razgovor započeti kurtoaznim pitanjima o zdravlju i obitelji i pričekati da vaš iranski kolega započne razgovor o poslu.
Što se odijevanja tiče većina iranskih dužnosnika i poslovnih ljudi oblači se elegantno. Poslovna se odjeća uglavnom sastoji od hlača, košulje i jakne. Mnogi dužnosnici nose košulje bez ovratnika, a kravate su vrlo neuobičajene. Od muškaraca se očekuje da se odjenu elegantno i konzervativno. Standard je odijelo, ali kravata nije obavezna. Majice kratkih rukava prihvatljive su za ljetnih mjeseci, no kratke hlače mogu se vidjeti samo na plaži. Žene bi se također trebale odjenuti konzervativno i to odjeću koja pokriva ruke, noge i kosu. Kad je u javnosti žena mora pokriti kosu šalom.
Prije samog poslovnog, poželjno je da sa svojim iranskim partnerom ugovorite jedan sastanak na kojem ćete se upoznati. Poželjno je da ga upitate o obitelji. Također, vaši partneri uživat će u razgovoru o svojem obrazovanju, napredovanju u karijeri i iznošenju stavova i mišljenja o poslu kojim se bave.
Iranci su vrlo ponosni na svoju zemlju, jezik, kulturu i povijest, te je preporučljivo prije puta potražiti neke zanimljive činjenice o Iranu, za koje ćete svog poslovnog partnera upitati da vam ih pojasni.
Svakako, jedna od poželjnih tema za razgovor je sport, pogotovo nogomet.
Teme koje biste trebali izbjegavati:
Ako želite darivati svog poslovnog partnera, imajte na umu da je darivanje u toj zemlji više društveni nego poslovni običaj. Pošto u iranskoj administraciji ima mnogo korupcije, važno je da su namjere pri darivanju jasne, kako se poklon ne bi shvatio kao mito.
Izbjegavajte pretjerano skupe predmete, a najbolje je da svom iranskom kolegi poklonite neki predmet ili prehrambeni proizvod karakterističan za vašu zemlju. Pri darivanju imajte na umu da su Iranci muslimani te im ne poklanjajte proizvode koji su sebi sadrže alkohol ili svinjske prerađevine. Ako posjećujete dom svog poslovnog partnera, smatra se nepristojnim doći praznih ruku. U takvim prilikama prihvatljiv i uobičajen poklon su cvijeće i slatkiši.
(T.B.)
Executiveplanet