Oko 36% mladih susrelo se s dobnom diskriminacijom tijekom traženja posla u Hrvatskoj. Rezultat je to istraživanja koje je proveo MojPosao u suradnji s Institutom za razvoj tržišta rada i Mrežom mladih Hrvatske, a koji su predstavljeni na završnoj konferenciji projekta "Diskriminacija mladih na radnome mjestu" održanoj u Zagrebu.
Jednogodišnji projekt istraživanja diskriminacije mladih na tržištu rada u Hrvatskoj pokazao je da poslodavci u ponudi brojne i često vrlo kvalificirane radne snage zahtjev za prethodnim radnim iskustvom često koriste kao izvor neizravne diskriminacije i povod za iskorištavanje neiskusnih mladih radnika.
"S diskriminacijom se mladi, zbog svoje dobi i neiskustva, susreću tijekom razgovora o zaposlenju, ali i tijekom napredovanja u karijeri, što je vrijedećim zakonom okvalificirano kao izravna diskriminacija," upozorio je Nikola Buković iz Mreže mladih Hrvatske.
O visokoj nezaposlenosti i zapošljavanju govorio je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, istaknuvši da je prošle godine zaposleno više od 170 tisuća ljudi u Hrvatskoj, više nego protekle četiri godine, ali još premalo za zaustavljanje negativnih trendova. Znatnije pozitivne pomake, dodao je, očekuje potkraj ove i u idućoj godini.
Zadovoljan je interesom mladih za mjere stručnog osposobljavanja, uz 1600 kuna mjesečne naknade, plaćen staž i zdravstveno osiguranje. Te mjere, za koje je prošle godine izdvojeno oko 400 milijuna kuna, iskoristilo je oko 9000 mladih. Ove godine očekuje se sličan interes, a izdvajanja će biti 478 milijuna kuna.
"Cilj nam je ukinuti nezapošljiva zvanja, pokrenuti mobilnost radne snage i smanjiti dugotrajnu nezaposlenost koja postaje velik problem za pojedinca, ali i za društvo u cjelini", poručio je ministar.