Najveći broj ispitanih (17%) odlučio na pusti otok ponijeti nož/sjekiru ili neki drugi alat koji bi im sigurno poslužio u pronalaženju hrane, izradi nekih potrebnih predmeta ili čak u obrani.
GfK Centar za istraživanje tržišta proveo je istraživanje o tipičnom hrvatskom proizvodu te što bi građani ponijeli sa sobom na pusti otok, prenosi Lider.
Osim ovog korisnog predmeta za život na pustom otoku, na drugom mjestu nalaze se mobiteli i knjiga (po 13%). Iako na pustom otoku nema struje neophodne za funkcioniranje mobitela, ipak bi za 13 posto korisnika Internata to bio jedini predmet koji bi ponijeli sa sobom. Osim mobitela, beskorisnog predmeta za život na pustom otoku, 8 posto bi ponijelo neku vrstu računala (običan PC ili prijenosno računalo).
Devet posto je vjerojatno razmišljalo o žeđi koja bi ih mogla dočekati na pustom otoku, pa se odlučilo za vodu, kao nešto najneophodnije što bi ponijeli sa sobom, a isti pototak bi sa sobom ponio šibice ili upaljač pomoću kojih bi sebi osigurali topli boravak, te eventualno nešto skuhali.
Žene bi češće sa sobom na pusti otok nosile knjigu (njih 18%) i mobitel (17%), muškarci nož (njih 25%), a oni stariji knjigu (16%) i računalo (15%).
Osim predmeta koje su ispitanici naveli u najvećem postotku, sa sobom na pusti otok neki bi ponijeli i radio, Bibliju, ribarski pribor, neki prekrivač, brod, sliku voljenih osoba, kremu za sunčanje, neku vrstu alkohola, cigarete, voljenu osobu...
Za najveći broj internet korisnika u Hrvatskoj kulen i Bajadera (po 15%) su tipični hrvatski proizvodi, njih bi najradije odnijeli svojim dragim osobama u inozemstvo u želji da im poklone nešto 'tipično' hrvatsko. Na trećem mjestu se nalazi Vegeta (12%), pa kravata (11%), boca domaćeg vina i maslinovo ulje (po 9%), licitarsko srce (8%), rakija (7%), pršut (6%), paški sir (4%).
Zanimljivo je vidjeti kako je izbor 'tipičnog' hrvatskog proizvoda uvjetovan regionalnom pripadnošću građana RH-a: Skoro polovica Slavonaca (45%) tipičnim hrvatskim proizvodom smatra kulen, Zagrepčani bi češće od ostalih (21%) u inozemstvo ponijeli Bajaderu i Licitarsko srce (14%), a stanovnici Sjeverne Hrvatske Vegetu (17%). Ličani bi u posjet prijateljima u inozemstvo češće od ostalih došli sa dobrim domaćim vinom (19%) i pršutom (13%). Maslinovo ulje je Istrijanima ipak izbor broj jedan kada je u pitanju 'tipičan' hrvatski proizvod (16%), dok Dalmatinci uz maslinovo ulje (14%) u goste nose i Bajaderu (16%).
Muški dio populacije 'najhrvatskim' proizvodom smatra kulen (njih 20%), dok su žene odabrale slađu varijantu, Bajaderu (17 %).
Izvor: Lider