Taj paket mjera trebao bi jamčiti pronalazak posla u roku od četiri mjeseca.
Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Mreža mladih Hrvatske (MMH) smatraju da mjere za zapošljavanje mladih u sklopu "Garancije za mlade" neće riješiti problem nezaposlenosti mladih u Hrvatskoj te traže kvalitetniju javnu raspravu i osnivanje radne skupine za pripremu mjera za razdoblje od 2014. do 2020. godine, piše Politika plus.
"Garancija za mlade" je paket mjera koji trebaju donijeti sve države članice EU. Njime se populaciji mladih do 29 godina, koji dolaze na tržište rada, jamči da će im se u roku četiri mjeseca od ulaska u nezaposlenost (zbog završenog obrazovanja ili gubitka posla) naći zaposlenje ili će im biti ponuđeno daljnje obrazovanje ili stručna praksa. Taj paket trebaju donijeti sve članice EU na svojoj nacionalnoj razini do kraja 2013., a u Hrvatskoj su u primjeni s početkom srpnja.
Damir Šeperić iz SSSH-a smatra kako se time željelo prikupiti političke bodove jer će Hrvatska biti među prvima koja će početi s njihovom primjenom.
Podržavamo primjenu mjera, rekao je Šeperić na konferenciji za novinare, ali one nisu donesene u multisektorskom partnerstvu i uključivanju svih dionika, poput socijalnih partnera i organizacija mladih. Stoga će izostati njihov učinak i neće se povećati zapošljivost mladih, ocijenio je.
Prevelik dio mjera oslanja se na potražnju tržišta rada, odnosno poslodavca, pa bi trebalo osigurati veću ravnotežu mjera s onima na čiji broj korisnika može izravno utjecati Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Založio se za izjednačavanje naknada koje bi mladi dobivali s minimalnom plaćom (oko 2.360 kuna neto) kako ne bi došlo do snižavanja cijene rada i time se ugrozila mogućnost mladih za stjecanje kvalitetnih, dugoročnih poslova.
I Sven Janovski iz MMH-a naglašava potrebu kvalitetne konzultacije s relevantnim dionicima jer je lani više od 40 posto mladih do 29 godina kod nas bilo nezaposleno, po čemu je Hrvatska treća u EU, iza Grčke i Španjolske.
MMH je u Ministarstvo rada i mirovinskog sustava u više navrata slao komentare i prijedloge, no oni nisu uključni u paket mjera koji je ministar Mirando Mrsić predstavio 18. lipnja.
Da je provedena kvalitetna javna rasprava uspostavio bi se i sustav indikatora kojima bi se moglo analizirati koliko je neka od mjera pomogla određenoj ciljanoj grupi, rekao je.
Kao primjer navodi da se ne rješava status osoba sa završenom gimnazijom za koje su predviđeni neprikladni poslovi poput rada s djecom s posebnim potrebama, za što oni nisu kvalificirani.
Pokušava se na kratko vrijeme ljude maknuti s burze rada bez da se trajno riješi njihov problem jer ne postoje kvalitetno definirani poslovi za tu skupinu, ustvrdio je Janovski.
Same mjere obuhvatit će u najvećem dijelu mlade koji su nezaposleni do šest mjeseci, kojih je četrdesetak tisuća, a ne rješava se problem mladih kojima prijeti dugotrajna nezaposlenost a ima ih oko 66.000, upozorio je.
Izvor: Politika plus