Hrvatski zavod za zapošljavanje već drugi dan odbija sve poslodavce koji žele zaposliti radnike s burze uz korištenje neke od državnih poticajnih mjera. Posljedica je to još jedne odluke Vlade donesene na zatvorenoj sjednici prošlog tjedna, a koja je javnosti postala poznata tek objavom u Narodnim novinama.
Naime, Vlada je obustavila provedbu postojećih mjera poticanog zapošljavanja i naložila međuresorskoj radnoj grupi da do konca rujna izradi nove mjere s čijom bi se primjenom krenulo od siječnja iduće godine.
No, svi radnici koji su do ukidanja poticajnih mjera zaposleni, neće ostati bez posla, niti će poslodavci ostati bez poticaja. Sve što je u tijeku, provest će se, ali se u idućih pet mjeseci niti jedan radnik više neće zaposliti uz subvencije države. Stručnjaci koji se bave tržištem rada smatraju da takvi naprasni prekidi poticaja, bez obzira kakvi efekti mjera bili, nisu dobri jer tržište gubi povjerenje.
Takvo mišljenje dijele i neki predstavnici izvršne vlasti, ali su očito preglasani. Nove mjere trebale su biti donesene najkasnije do travnja tekuće godine, ali je njihovo donošenje već dva puta odgođeno. One bi se trebale fokusirati na teže zaposlivu radnu snagu, bilo da je riječ o invalidima ili radnicima starijim od 40 godina života te na mlade.
Nisam za ukidanje postojećih mjera dok god se ne osmisle i puste u pogon nove, bolje od njih. I malo efekta je više od ništa - kazao je za Novi list komentirajući odluku Vlade Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Naime, da će Vlada odustati od provedbe postojećih mjera zapošljavanja, preuzetih od bivše koalicijske Vlade, odavno je poznato. I bivši stanovnici Banskih dvora namjeravali su mijenjati mjere jer su se neke, poput one "S faksa na posao", pokazale potpuno promašenima.
S druge strane, mjere nisu odgovorile na problem zapošljavanja radne snage koja godinama tavori na burzi, a uglavnom je riječ o starijim radnicima. Sadašnji stanovnici Banskih dvora baš kao i njihovi prethodnici, međutim, tvrdili su da će se postojeći program sedam mjera ukinuti čim se osmisle nove. No, novih nema niti na vidiku, ali više nema niti provedbe mjera politike zapošljavanja.
Prema procjenama Vlade, u tri godine provođenja Lepeze mjera za zapošljavanje, država je potrošila preko 800 tisuća kuna na subvencije poslodavcima, a krajnji efekti su minimalni. Kako se iz Vladinih redova tvrdilo, poslodavci su uz pomoć poticaja zapošljavali radnike koje bi zaposlili i da mjera nije bilo.
(V.K.)
Izvor:
Novi list