Gotovo 250.000 radnika iz novih istočnoeuropskih članica Europske unije u prošloj je godini došlo raditi u Veliku Britaniju. Broj novopridošlih radnika nadrastao je Vladine procjene za čak 15 puta, pokazuju podaci Home Officea.
Prema tim podacima u Ujedinjeno Kraljevstvo mjesečno dolazi više radnika nego što je bilo predviđeno za čitavu godinu. Svaki mjesec u zemlju uđe oko 14.000 novih radnika, dok je prošlogodišnja vladina studija prognozirala brojku od 5 do 13 tisuća radnika koji će dolaziti godišnje u Britaniju.
Prema lipanjskim statistikama, u periodu od svibnja 2004. do 30. lipnja ove godine, oko 232.000 aplikanata iz osam novih članica - Poljske, Češke, Mađarske, Slovačke, Slovenije, Litve, Estonije i Latvije – prijavili su se unutar posebne sheme koja je uspostavljena nedugo prije europskog proširenja u svibnju 2004. zbog straha od mogućeg iskorištavanja državnog sustava socijalnih povlastica.
Dosad najveći broj radnika, oko 57%, pristigao je iz Poljske. Pretežno je riječ o mladim ljudima između 18 i 34 godine, od čega su 60% muškarci. U toj populaciji radnika mali je broj onih koji traže socijalne povlastice. Inače, ukupno je oko 1.700 ljudi apliciralo za povlastice, a samo je 50 zahtijeva ušlo u daljnje razmatranje. To je između ostalog bio jedan od uzroka stvaranju kontroverzi uoči pristupanja novih članica prošle godine. Novopridošli radnici uglavnom se zapošljavaju u tvornicama (41.000) i kuhinjama restorana (12.000) zauzimajući zapravo radna mjesta koja britanski poslodavci teško popunjavaju.
Britanija se pokazala kao atraktivna meka za radnike iz bivšeg sovjetskog bloka ne samo zbog njihove fluktuirajuće ekonomije već i zbog toga što je kao jedna od samo tri članice Europske unije omogućila slobodan protok radne snage iz istočnoeuropskih zemalja.
Osim Velike Britanije, Irska i Švedska su jedine zemlje koje su otvorile svoje tržište rada građanima novih članica Europske unije, dok se ostalih 12 starih članica odlučilo za prijelazni restrikcijski period od sedam godina.
Od iduće godine Europska komisija se sprema pokrenuti nadzor nad implikacijama europskog proširenja na tržište rada i evaluirati utjecaj postojećih barijera za slobode radnika u Europskoj uniji.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik