Brutalna ubojstva zaštitara Sokol Marića na tragičan su način podsjetila na činjenicu da je zanimanje zaštitara jedno od najugroženijih u Hrvatskoj. Zaštitari su svaki dan suočeni s opasnostima, razbojnicima i pljačkašima, a katkad rade i 16 sati dnevno. Za prosječnu plaću, prema podacima Sindikata hrvatskih zaštitara i čuvara, od 2300 kuna!
Među najugroženijim profesijama sigurno su i policajci, pirotehničari, ali i građevinari, tako barem pokazuju crne statistike. Naime, u 551 nesreći na radu, koliko ih se dogodilo u prvih osam mjeseci ove godine, poginulo je 25 radnika, 237 ih je teško, a 247 lakše ozlijeđeno. Riječ je uglavnom o građevinskim radnicima koji stradaju na gradilištima jer su nerijetko slabo osigurana.
Od stjecanja samostalnosti u Hrvatskoj su na zadatku ubijena čak 24 policajca, od čega dvojica ove godine. Brojka od 24 policajca poginula u 15 godina tri je puta veća od europskog prosjeka. Ove je godine napadnut 171 policajac, a kako ističu u Sindikatu policije Hrvatske, uzrok su tome uglavnom slaba zakonska zaštita, loša opremljenost te neadekvatna plaća, u prosjeku 3500 kuna. Na listi smrtnih stradavanja prednjače ovlašteni pirotehničari.
Od 1996. godine, kada je osnovna tvrtka Mungos, poginuo je 71 pirotehničar, a 12 ih je ozlijeđeno. Ako se uzme u obzir da je aktivno oko 500 pirotehničara, postotak stradavanja je zabrinjavajuć. U sindikatu ističu da su slaba plaća te neregulirana zaštita i naknada u slučaju stradavanja najčešći razlozi zašto su pirotehničari pod velikim stresom i nisu usredotočeni na opasnost. Zbog toga je prije četiri godine matični sindikat pokrenuo izmjene Zakona o humanitarnom razminiranju, u kojima su predložili da stradali pirotehničari dobiju prava branitelja iz Domovinskog rata.
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik