Ekonomiste Svjetske banke zbunjuje činjenica kako je stopa nezaposlenosti u tranzicijskim ekonomijama i dalje visoka. Izvješće pod nazivom "Unaprjeđivanje zaposlenosti u istočnoj Europi i bivšem Sovjetskom Savezu" pokazalo je kako bi - ukoliko se ovaj trend ne izmijeni - moglo doći do ozbiljnog zastoja u naporima da se smanji siromaštvo u regiji.
Prema izvješću, stope nezaposlenosti u tranzicijskim ekonomijama su znatno iznad razine onih u zapadnoj Europi. Stope nezaposlenosti variraju od čak 35 % u Makedoniji do skoro 20% u brzo rastućim ekonomijama poput Poljske i Slovačke.
Stefano Scarpeta, jedan od autora ovog izvješća kaže kako je proces nastanka novih radih mjesta ograničen zbog toga što su mnoge tvrtke imale i previše zaposlenih u vrijeme komunizma.
One tvrtke koje su preživjele pretvorbu i privatizaciju, imale su priliku da poprave svoju produktivnost, bez investicija i primjenom novih tehnologija da stvore nova radna mjesta. Mogli su to postići tako da smanje broj zaposlenih, i time su se riješile viška radnika koji je bio tako karakterističan za vrijeme komunističkog centralnog planiranja.
Ekonomisti navode kako su sva otvorena radna mjesta, nastajala u sektoru manjih privatnih tvrtki i kao rezultat stranih ulaganja. Jedan od autora ovog izvješća Arup Banerji dodaje kako je pretjerana državna regulatorna uloga pridonijela sporom stvaranju novih radnih mjesta.
Kao primjer, on navodi Hrvatsku, gdje proces registriranja privatnog vlasništva traje oko 3 godine, u usporedbi sa Sjedinjenim Državama, gdje taj isti proces traje samo 3 mjeseca.
Ovo izvješće također je utvrdilo kako su one ekonomije koje su uspjele privući najveći broj stranih ulaganja također uspjele stvoriti i najveći broj novih radnih mjesta.
(V.K.)
Izvor:
VoA