Zbog dugogodišnjeg nezapošljavanja stručnih suradnika u školama u prosjeku je jedan školski psiholog zadužen za 2027 osnovaca, odnosno za 1856 srednjoškolaca - govore podaci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta prikupljeni u školskoj godini 2004/05.
U osnovnim školama zaposleno je 194 psihologa na ukupno 400 tisuća učenika, a u srednjim školama samo 103 na oko 191 tisuću učenika.
Prema Kolektivnom ugovoru za zaposlenike u osnovnim školama, u Hrvatskoj bi trebalo zaposliti 721 stručnog suradnika - 384 psihologa, 184 defektologa i 152 pedagoga, za što bi bilo potrebno oko 65 milijuna kuna.
Prema stavkama kolektivnog ugovora, svaka bi škola - ovisno o broju i profilu učenika - trebala imati i do tri stručna suradnika. Ako je riječ o školi s više od 400 učenika, mora imati psihologa, a ako je riječ o školi s više od 20 učenika s teškoćama u razvoju škola mora imati i defektologa.
Do 1. listopada Ministarstvo znanosti primilo je 363 zahtjeva osnovnih škola za otvaranje 238 radnih mjesta za stručne suradnike. U Ministarstvu ističu da je riječ o opravdanim zahtjevima za čije bi ispunjenje trebalo izdvojiti 21,4 milijun kuna.
Na temelju tih podataka, ali i na temelju prava koja proistječu iz Kolektivnog ugovora, Ministarstvo je napravilo analizu potreba zapošljavanja. Po njoj, svaka bi škola imala dva stručna suradnika - pedagoga i defektologa, odnosno psihologa ako škola ima učenike s teškoćama u razvoju.
Time bi se zaposlio još 281 stručni suradnik (najviše psihologa - oko stotinu), što bi državu koštalo oko 25,3 milijuna kuna.
Kroničan nedostatak stručnih suradnika u Ministarstvu opravdavaju dugogodišnjim nezapošljavanjem. Ono je pak dovelo do povećanja odgojnih problema, pa mnogi pojavu porasta nasilja u školama povezuju upravo s nedostatkom psihologa i pedagoga kojima bi se djeca mogla obratiti.
S druge strane, nedostatak stručnih suradnika onemogućuje otkrivanje i poticanje napredovanja učenika, identifikaciju darovite djece, ali i pomoć djeci s teškoćama u razvoju.
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik