Australija traži sto tisuća radnika, njezino rastuće gospodarstvo ne može dobiti dovoljno radne snage na domaćem tržištu, pa se vlasti okreću inozemstvu. Priliku za useljenje i rad u toj prekomorskoj zemlji imaju i Hrvati, koji pokazuju velik interes za odlazak na daleki kontinent.
Trevour Hains-Wesson, jedan od agenata tvrtki koje nude pomoć pri dobavljanju potrebnih dokumenata, radnih viza i posla, namjerava i u Hrvatskoj, najvjerojatnije u Splitu, otvoriti ured za sve zemlje s područja bivše Jugoslavije.
On se prije dva mjeseca s obitelji, suprugom i djetetom doselio u Hrvatsku i smjestio se u Komiži na Visu, pa za sebe kaže da i sam zna što je useljenički život.
S Visa planira organizirati seminare za zapošljavanje u Australiji, širom zemlje. Prvi će biti u Splitu, u Klubu inženjera u Starčevićevoj 24, u srijedu od 19 sati do 21 sat, a drugi tjedan dana poslije. Nakon toga slijedi Zagreb.
Mnogo ljudi mi se javlja, primio sam već oko 300 poziva zainteresiranih za odlazak u Australiju. Zovu liječnici, zubari, nastavnici, medicinske sestre, razni obrtnici, električari, metalci, građevinari, nadam se da ćemo im pomoći - rekao je Hains-Wesson.
Prema njegovim riječima, useljenički ured za koji on radi jedan je od tri najveća u Australiji, imaju 35 godina iskustva u poslovima useljeništva i ovlaštenje australske vlade. Svi agenti imaju visoko obrazovanje, dodao je Australac.
Istaknuo je da Australija nudi vrlo dobre uvjete rada i života. Primjerice, najniža moguća godišnja plaća za najjednostavnije poslove iznosi oko 50.000 australskih dolara godišnje (oko 225 tisuća kuna). Građevinski radnik plaćen je dvostruko bolje, veli useljenički agent iz daleke zemlje.
Vladine statistike kažu da prosječni useljenik za osam godina rada u Australiji može imati novu kuću s četiri sobe, potpuno uređenu, bazen, dva automobila i osigurati djeci dobro obrazovanje. O svemu tome ćemo govoriti ljudima koji dođu na naše seminare — veli Hains-Wesson.
Na pitanje koje su struke najtraženije, australski useljenički agent je uzvratio da nema klasičnog popisa, ali da se traže medicinsko osoblje, razni profili radnika u rudarstvu i građevinarstvu, tehnički inženjeri, zanati, primjerice drvodjelci, frizeri...
Istaknuo je ipak da stariji od 45 godina nemaju osobitih izgleda za dobivanje useljeničkih dokumenata. Jedan od uvjeta za odlazak na posao u Australiju je i poznavanje engleskog jezika, u čijem učenju australski agenti mogu ponuditi pomoć.
(V.K.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija