Analizom preko 15.000 oglasa i preko 10.000 životopisa tijekom 2005., te oko 2.000 oglasa i oko 2.000 životopisa tijekom studenog na MojPosao, dobili smo sljedeće podatke o ponudi i potražnji na tržištu rada.
Budući da je MojPosao regrutacijsko rješenje za preko 7.000 poslodavaca i ujedno glavni regrutacijski kanal za većinu najznačajnijih hrvatskih tvrtki, koje s MojPosao uglavnom imaju dugoročne ugovore o oglašavanju radnih mjesta (primjerice Agrokor, Siemens, Ericsson Nikola Tesla, Zagrebačka banka, PBZ, RBA, Erste & Steiermaerksiche, HNB, Lidl, Konzum, Billa, T Mobile, VIPnet, Iskon, Coca Cola Beverages, Atlantic grupa, Dalmacijacement, Nexe grupa ...), ovaj pregled uzima u obzir najvjerodostojnije konkretne podatke s tržišta rada.
1. Ukupna potražnja za radnicima u odnosu na ponudu, u 2005. bila je najveća u kategoriji "Trgovina, prodaja i marketing". U ukupnom broju oglasa tijekom 2005. čak 30,6% njih se odnosilo na ovu kategoriju, a od ukupnog broja životopisa, "samo" 11,2%. Stoga indeks ponuda poslova i radnika (koji smo računali kao razliku između relativne ponude i potražnje, u smislu udjela oglasa u ovoj kategoriji u ukupnom broju oglasa i udjela životopisa u ovoj kategoriji u ukupnom broju životopisa) u ovoj i dalje najdinamičnijoj grani hrvatskog gospodarstva iznosi 272.
Tijekom studenoga, ovaj debalans se smanjio na i dalje visokih 182, prvenstveno zbog prilagodbe ponude velikoj potražnji: relativni broj životopisa u ovoj kategoriji je porastao na 16,1% u ukupnim, a udjel oglasa je ostao uglavnom nepromijenjen (29,4%).
Kategorije deficitarnih zanimanja (najveći omjer ponude i potražnje radnih mjesta) bile su i:
3. U studenom, nakon eliminiranja utjecaja turističke sezone i djelomično s tim vezanog utjecaja na sektor trgovine, najveće šanse za pronalazak posla su u kategorijama:
5. Presjek strukture tržišta rada može biti koristan alat: poslodavcima, koji sukladno strategiji i potrebama za zapošljavanjem mogu predvidjeti koje će pozicije teže popuniti i prema tome planirati regrutiranje. Posloprimcima, koji mogu odrediti gdje su im šanse za pronalazak posla najveće, a sukladno tome čak i odrediti područja cjeloživotne edukacije u koje je smisleno investirati kako bi postali konkurentniji.
6. Indeks tržišta rada (ITR) za kolovoz 2005, koji MojPosao već gotovo tri godine računa anketirajući poslodavce i posloprimce o njihovim očekivanjima na tržištu rada, već je treći kvartal za redom u padu. ITR je najniži u protekle dvije godine, odnosno na istoj razini kao u kolovozu 2003. Iako se podindeks za poslodavce u kolovozu lagano oporavio, što je uzrokovala komponenta "namjera povećanja plaća" (drugi kvartal 54,2%, treći kvartal 58,3%).
Podindeks za poslodavce se izračunava na osnovu dva pokazatelja: namjere povećanja broja zaposlenih u idućih 12 mjeseci i namjere povećanja plaća u idućih 12 mjeseci (u odnosu na proteklih 12 mjeseci).
Značajni pad optimizma kod posloprimaca uzrokovao je pad Indeksa tržišta rada. Prema mišljenju poslodavaca, rast plaća će ubrzati, a porast broja zaposlenih usporiti.
Indeks tržišta rada umanjio se za 3,7 p.p. u odnosu na svibanj 2005. i njegova vrijednost za treći kvartal 2005. je 100,4.