Odluka Županijskog suda kojom su desetodnevni štrajk radnika i blokada Coca-Coline proizvodnje u cijeloj Hrvatskoj proglašeni nezakonitim nije previše iznenadila predsjednika uprave Coca-Cola Beverages Hrvatska, Zorana Bogdanović.
Bogdanović je u intervjuu za Večernji list izjavio kako je štrajk smatrao nelegalnim "iz dva razloga. Jedan je to što je počeo u srijedu na večer, a to što se događalo nije ništa drugo nego nenajavljeni štrajk. Usto, uključivao je niz nelegalnih aktivnosti na sve tri lokacije kao što su blokade ulaza i poslovnih procesa."
"Nikako nije dobro da se to događa u našoj zemlji jer se šalje iznimno negativna poruka. Moram naglasiti da ne osporavamo pravo ljudima na štrajk, ali on se mora odvijati prema zakonskim odredbama, na civiliziran i profesionalan način."
S obzirom na dužinu trajanja štrajka Bogdanović je naveo kako će procjena štete biti uskoro vidljiva, kad se riješi situacija. "Naime, tijekom štrajka onemogućena nam je distribucija i proizvodnja, a one su kritične za naše poslovanje. Iako su radnici iz proizvodnje teoretski mogli ući u pogon, proizvodnja ne može raditi jer nema čime."
Naime, štrajkaši nisu puštali unutra kamione sa sastojcima, kao što su koncentrati od kojih se proizvode pića. Primjerice, u Solinu smo morali otpisati koncentrat jer se više nije smio vratiti u hladnjak. Trošak nam je i, primjerice, unajmljivanje dodatne hladnjače i da ne nabrajam dalje.
O mogućim posljedicama tj. ugledu koji je štrajkom narušen Bogdanović je izjavio kako misli da "ovakva stvar ne poboljšava ugled. Međutim, ima još puno čimbenika koji utječu na to da naš ugled, koji je vrlo visok, i ostane takav. Pogotovo što se tiče naše ponude radnicima koju smo vrlo ozbiljno sastavili da bude korektna. Kad se glave malo ohlade, mislim da ćemo svi zajedno, a prije svega sindikat i radnici, morati realno ocijeniti je li naša ponuda otpremnina i prelaska u privatnike bila fer."
Već više od godinu dana traju pregovori između Uprave Coca-Cole i sindikata o izmjenama kolektivnog ugovora. Među ostalim problem je u povećanju plaće, a Bogadnović navodi kako je "točno sve što tvrde u vezi s plaćama, ali činjenica je da je prosječna plaća u tvrtki oko 6.000 - 7.000 kuna neto. U usporedbi s industrijom i prosjekom tržišta, to je bitno iznad toga."
"U razgovoru s radnicima rekao sam da može biti "korekcija koeficijenata" ako se povećala složenost poslova, a sektorima nudimo varijabilni dio plaće i stimulacije." Oni moraju biti svjesni da su vremena kad se plaću dizalo svake godine 2 do 5 posto, iza nas." - zaključuje Bogdanović.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list