Europske su države nedavno počele provoditi cijeli niz mjera kako bi smanjile nezaposlenost među mladima, ali je uvođenje specifičnog radnog ugovora za mlađe od 26 godina, poput onoga koji je izazvao prosvjede u Francuskoj, jedna posve atipična inicijativa.
Nezaposlenost među mlađima do 25 godina je problem koji pogađa cijelu EU. Bez obzira radi li se o zemlji s najmanjim brojem nezaposlenih, poput Irske, ili o zemlji s najvećim brojem mladih bez posla, kao što je Grčka, broj nezaposlenih je dvostruko veći od broja zaposlenih.
Što se tiče mladih sa završenom visokom školom, oni brže pronalaze posao u sjevernim europskim zemljama nego u južnim. Tako je najveći broj mladih koji su diplomirali i našli posao u Nizozemskoj (72,8 posto), Danskoj (63 posto), Njemačkoj (61 posto) i Velikoj Britaniji (61 posto).
Najmanje zaposlenih među diplomiranima imaju Francuska (22 posto), Belgija (21 posto), Italija (19 posto), Španjolska (19 posto) i Grčka (12 posto). Od novijih članica najbolje stoji Poljska gdje 18,6 posto mladih s diplomom ima posao.
Od kraja 90-ih, gotovo sve države EU-a su pokrenule programe za pomoć mladima da se uključe u aktivan život kombinirajući obrazovanje te financijske poticaje za tvrtke.
U Francuskoj, gdje nezaposlenost pogađa 23 posto mladih, vlada želi uvesti sporni ugovor o prvom zapošljavanju (CPE) koji dopušta poslodavcu da otpušta, bez motiva, u probnom dvogodišnjem razdoblju, dok je za ostale zaposlenike probni rok šest mjeseci.
U Njemačkoj su se zaposlenici obvezali 2004. godine u okviru "pakta o obuci" stvoriti najmanje 30.000 radnih mjesta za mlade do 2007. godine. U Belgiji privatne tvrtke s više od 50 zaposlenika moraju angažirati najmanje 3 posto mlađih od 26 godina, a zauzvrat imaju olakšice.
Švedska, Mađarska i Portugal predviđaju financijsku pomoć ili olakšice za tvrtke koje zapošljavaju mlade.
Što se tiče obuke, Portugal financira djelomično praksu u tvrtkama, dok mladi u Švedskoj i Austriji idu na praksu od 14. godine.
Španjolska je uspostavila ugovor o obuci koji obuhvaća sve mlade i nekvalificirane od 16 do 21 godinu i kombinira rad i obrazovanje pod tutorstvom u tvrtkama uz, također, olakšice.
I Velikoj Britaniji mladi od 18 do 24 godine koji su nezaposleni najmanje šest mjeseci obavezno moraju imati savjetnike koji im pomažu u pronalaženju posla i prevladavanju prepreka s kojima se suočavaju.
U Finskoj od trećeg mjeseca nezaposlenosti mladi imaju pravo na pomoć i ulaze u program obuke za traženje posla, profesionalne obuke, prakse ili dobivaju pomoć za pokretanje posla.
Paralelno s tim, brojne europske zemlje su ublažile pravila za otpuštanje ili su produljile probno razdoblje kako bi uvele veću fluidnost na svoja tržišta rada, ponekad uz pomoć novih ugovora.
(Hina)