U sklopu priprema za Svjetsko nogometno prvenstvo, u Njemačkoj su renovirani stadioni, izgrađene su nove ceste što je dalo njemačkoj ekonomiji novi poticaj nakon pet godina stagnacije.
Njemačka tvrtka Nici platila je FIFA-i, 33 milijuna dolara za ekskluzivno pravo na proizvodnju maskote Svjetskog nogometnog prvenstva. No maskota nazvana Goleo, zbog svoje nepopularnosti nije rezultirala velikom prodajom. Njemačke vlasti vjeruju u pozitivne ekonomske učinke Svjetskog nogometnog prvenstva.
Nakon pet godina stagnacije zemlja očekuje porast bruto domaćeg proizvoda za 1,6% od čega se 0,5% pripisuje učinku svjetskog prvenstva.
Njemačka vlada je potrošila 7,7 bilijuna dolara na unaprjeđivanje stadiona i transportne infrastrukture. To uključuje novu središnju željezničku postaju u Berlinu koja se gradila jedanaest godina i koja se smatra najvećom u Europi. Taj projekt koštao je 900 milijuna dolara. Berlin, kao i drugi njemački gradovi domaćini utakmica nadaju se da će se novac, eksponiranje i prestiž pretočiti u zaradu te dodatno ojačati postojeće znakove ekonomskog oporavka.
Procjenjuje se da je Svjetsko prvenstvo u nogometu dovelo do otvaranja 60.000 novih radnih mjesta diljem Njemačke od čega će ih 20.000 ostati i nakon završetka nadmetanja.
No ipak to neće znatnije promijeniti stopu nezaposlenosti u zemlji koja iznosi 11 posto.
Iako će se konkretnija slika učinka Svjetskog nogometnog prvenstva na ekonomiju vidjet tek kroz nekoliko godina, Nijemci se nadaju da će proći puno bolje nego maskota.
(V.K.)
Izvor:
VoA