Očekivano, turistička sezona povećala je zaposlenost u Istarskoj županiji, gdje je koncem lipnja bilo 4.960 nezaposlenih, većinom ženskih osoba. Prema podacima pulske područne službe HZZ-a, to predstavlja pad od 12% u odnosu na prethodni mjesec, a u odnosu na lanjski lipanj, nezaposlenih je tek 6,5% manje.
Poslodavci su u lipnju ovoj područnoj službi prijavili potrebe za 792 radnika, a s evidencije Zavoda zaposleno je njih 727.
Najviše se, dakako, tražio ugostiteljski kadar, pa je tako u restoranima i hotelima prijavljeno potreba za 313, a zaposlene su 274 osobe.
Manjak radne snage, što je uobičajena pojava u sezoni, nadoknađuje se nezaposlenima iz ostalih područnih službi Zavoda. Nešto manje osoba (162) zaposleno je u trgovini, u prerađivačkoj industriji 66, u poslovanju nekretninama, iznajmljivanju i poslovnim uslugama 56, 48 u prijevozu, a najmanje, 23 u građevinarstvu.
Ovoga se lipnja, međutim, na Zavod prijavilo 325 osoba, od kojih većina ima prethodno radno iskustvo. Razlog prestanka radnog odnosa jest istek ugovora na određeno, odnosno završetak sezonskih poslova. Trećina novoprijavljenih dobila je otkaz zbog "gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga".
Prema obrazovanju, uglavnom prevladavaju oni sa završenom srednjom školom, visokoobrazovanih je svega 5%, a jedan posto više onih koji nisu uspjeli svladati ni osnovnu školu. Da ljudi srednje dobi najteže dolaze do posla jer su za novog poslodavca, unatoč radnom iskustvu, "prestari", a za mirovinu premladi, govori i podatak prema kojem je najviše nezaposlenih (38%) u dobi između 45 i 54 godine, a najmanje (11%) u dobi od 25 do 34.
Broj nezaposlenih u Istri prošle godine (6.374) gotovo je dvostruko veći nego 1982. godine, kada ih je bilo 3.267. U rasponu od te 24 godine najkritičnija je bila 2000., kada je na Zavodu bilo prijavljeno 11,4 tisuća nezaposlenih.
Za sve to vrijeme između 1982. i 2005. jedinstvena je činjenica da je potražnja za radnom snagom, katkad i pet puta bila veća od zaposlenih radnika, kojih je opet, često bivalo dvostruko manje od broja novoprijavljenih. S obzirom da se 1982. tražilo 19.200, a prošle godine svega 8.500, može se zaključiti kako je u tom razdoblju vidljiv i značajan pad potreba za radnicima.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre