Najniža plaća u Hrvatskoj čini udio od 33,6% prosječne bruto plaće što je ispod europskog prosjeka i preporuka EU prema kojima bi se taj postotak trebao popeti na 50 do 60 posto. Minimalac u Hrvatskoj iznosi 2.169,65 kuna ili 269 eura.
S udjelom u prosječnoj bruto plaći Hrvatska je na samom dnu europske ljestvice, a iza nje je samo Rumunjska s 29 posto.
Pokazala je to analiza o sustavu minimalnih plaća Glavne sindikalne središnjice hrvatskih radnika (Glas HR) koja od Vlade traži donošenje Zakona o minimalnoj plaći u Hrvatskoj.
Glas HR Vladi predlaže postupno povećavanje minimalne plaće tako da se ona iduće godine podigne na razinu od 40 posto prosječne plaće, a godinu kasnije, dakle 2008. godine, na 50 posto prosječne plaće.
Javna je tajna da dobar dio poslodavaca radnike prijavljuje na najnižu plaću, a ostatak isplaćuje na crno. Time varaju i radnika i državu. Naravno, u slučaju donošenja zakona sindikati i poslodavci bi kolektivnim ugovorom mogli utvrditi i veće plaće od zakonskog minimuma, objašnjava predsjednik Glasa HR Boris Kunst.
Inače, najniža plaća utvrđena je kolektivnim ugovorom iz 1998. kao osnovica za obračun i plaćanje doprinosa.
Na ovu inicijativu, reagirao je i HUP koji se protivi zakonskom utvrđivanju minimalne plaće te ističe da je za Hrvatsku prihvatljivije utvrđivanje minimalnih plaća kolektivnim ugovorima po djelatnostima. Sindikati ponekad imaju nerealne zahtjeve koji ne uvažavaju stanje u nekim djelatnostima, primjerice tekstilnoj industriji ili metalu, u kojima bi povećanje minimalnih plaća koje predlažu sindikalci bio novi udar na poslodavce, objašnjava Bernard Jakelić, zamjenik glavnog direktora HUP-a.
(V.B.)
Izvor:
Jutarnji list